Anasayfa
03 Şubat 2020 ( 8230 izlenme )
Reklamlar

13 yaşında el kurutma makinalarının zararlı olduğunu kanıtladı

Umumi tuvaletlerde elinizi kurutmak için hava üfleyici tercih ediyorsanız çocuklarınızı uzak tutmanızda fayda var. Araştırmalar üfleyicilerin kulağa zarar verdiğini ortaya koymuş.Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, yazı


Bugün herhangi bir umumi tuvalete girdiğimizde ellerimizi kurutmak için hava üfleyen kurutma makinelerinin yaygın bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Bununla birlikte zararları da yok değil.Gizli zarar
13 yaşındaki Kanadalı Nora Keegan yaklaşık 4 yıldır yaptığı araştırmalarda el kurutma makinalarının çocukların kulaklarında duyma güçlüklerine neden olduğunu ortaya çıkarmış. Yılın başlarında Calgary Bilim Festivalinde sunulan rapor Paediatrics & Child Health dergisinde de yayınlanmış.


Keegan ilk olarak 9 yaşındayken el kurutma makinesi kullandığında kulağının çınladığını fark etmiş. Sonrasında bu makinaların gürültü seviyelerini test ederek zararlı olup olmadıklarını anlamak istemiş.
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Araştırma sonucunda bu denli yüksek seviyelere ulaşan gürültü oranının çocuklarda öğrenme zorlukları, dikkat dağınıklıkları ve kulak zarının hasar görmesi gibi problemlere neden olduğunu tespit etmiş.

Kanada’da 100 desibel üzerinde gürültü yayan oyuncakların çocuklara satışı yasak ancak el kurutma makinaları haliyle ebeveynlerin alanına giriyor. Dyson bir mühendisinin Keegan ile birlikte çalışacağını duyurdu.

Araştırma Kanada’da olsa da aslında hepimizi ilgilendiriyor. El kurutma makinalarının kullanmını sadece çocuklar için değil kendi sağlığımız için de azaltmamız gerekebilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İçişleri’nden 65 yaş ve üzeri için yeni genelge! 8 Temmuz’da başlıyor Sebebi Ortaya Çıktı Din görevlisi, uğradığı silahlı saldırı sonucu vefat etti