Anasayfa
07 Mayıs 2022 ( 6 izlenme )
Reklamlar

AB, İran ile nükleer anlaşmada orta yolu bulmaya çalışıyor

ABD, İran ile nükleer uyuşmada değişik senaryolara hazırlık yapmaya başlamışken, Avrupa Birliği'nin (AB) uyuşma amacıyla çalışmaları devam ediyor.

AB Dış İlişkiler ve Emniyet Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Financial Times gazetesine yaptığı bildirimde, bir senesi aşkın süredir Avrupa'nın yaptığı diplomatik girişimleri boşa çıkarma riski taşıyan çıkmaza son vermek amacıyla orta yolu aradıklarını söyledi.

FT'nin haberine göre söz hususu uyuşmayla ABD 2015'teki uyuşmaya tekrar katılacak ve İran'a yönelik yaptırımları da kaldıracak. Buna karşılık olarak da İran nükleer hareketlerini mühim ölçüde azaltacak.

ABD değişik senaryolara hazırlanmaya başladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran ile Viyana’da devam eden görüşmeler neticesinde uyuşmaya varıp varamayacaklarının belirsizliğini koruduğunu ve İran’ın nükleer uygulaması hususu ile ilgili uyuşmanın olmadığı bir senaryoya hazırlandıklarını açıkladı.

Günlük basın brifinginde soruları yanıtlayan Price, İran ile dolaylı olarak Viyana’da devam eden ve ABD’nin 2018’de çekildiği İran nükleer uygulamasına yönelik Ortak Kapsamlı Eylem Planı (OKEP) uyuşmasına dönüş müzakerelerine de değindi.

Price, “Gerçek şu ki, son aylarda Viyana'da P5+1 (BM beş sürekli delegesi ve Almanya) bağlamında mühim gelişmeler  kaydettik, fakat kuşkusuz uyuşmayı tamamlayamadık ve tamamlayıp tamamlamayacağımız da net değil ve bu belirsizliğini koruyor.” dedi.

ABD, eski Başkan Barack Obama döneminde 2015’te imzaladığı OKEP’ten eski başkan Donald Trump döneminde 2018’de ayrıldığını açıklamıştı.

ABD başkanlık koltuğuna 20 Ocak 2021’de oturan Joe Biden’ın ise ilk icraatlarından biri İran ile nükleer uyuşmaya dönüş amacıyla görüşmeleri dolaylı olarak başlatmak olmuştu.

Ancak taraflar şimdilik geri dönüş hususu ile ilgili uyuşmaya varamadı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızım kayboldu diye canlı yayına çıktı! Cem Yılmaz'ın dizisi Erşan Kuneri'den ilk fragman yayınlandı "Birkaç ay içerisinde kontak kapatacağız" Namaz Kılan Ünlüler