Anasayfa
14 Mayıs 2022 ( 9 izlenme )
Reklamlar

Altında ABD ÜFE etkisi

Altın, çoğalan enflasyon ve daha agresif maddi sıkılaşma beklentileriyle yatırımcıların değer saklama aracı olarak doları tercih etmesi ardından iki ayın en büyük haftalık düşüşünü yaşamaya hazırlanıyor.

Spot altın, ABD’de ÜFE’nin beklentilerin üstünde gelmesinin Fed’in süratle faiz artış siyasetini sürdüreceğini işaret etmesiyle bir önceki oturum yüzde 1,7 değer kaybederken Cuma günü yatay seyrediyor. Veriler ardından riskli varlıklara yönelik iştahın azalmasıyla tahviller gerilerken dolar güçlenmeye devam etti.

On senelik ABD tahvil getirileri 25 baz puan seviyesinde geriledi. Böyle bir gelişmenin genellikle altına olan isteği artırması beklenirken bu artış Borsada prosedür gören fonlardaki altın stoklarının art arda altıncı oturumta da düşmesiyle gerçekleşmedi. Değerli metal bu hafta yüzde 3'ten çok düşüşle 1,824 dolara geriledi.

“Altını aşağı çeken ana faktör yatırımcıların dolara yönelmesine sebep olan piyasadaki dalgalanma oldu” diyen Guardian Gold Australia İş Geliştirme Müdürü John Feeney, “Spot altın gerektiğinden çok satılıyor gibi görünüyor. Dolayısıyla 1800 dolar seviyesinde ciddi bir destek görebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan yatırımcılar dünyanın en büyük altın alıcısı olan Çin’de Kovid19’un vakalarının tekrar artışını ve kapanmalar ardından yaşanan ekonomik yavaşlamayı izlemeye aldılar. Pekin’de ise yurttaşların besin alımı amacıyla marketlere akın etmesi ardından yetkililer şehrin kapanacağı iddialarını yalanladılar.

Çin’in sıfır Kovid19 siyasetinin altına etkilerine değinen Feeney, “Çin sıfır Kovid19 politikası altın üstünde etkili oluyor zira oradaki isteğin kurumasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Spot altın yüzde 0,2 artışla 1824 dolara yükseldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ettehiyyatü Duası'nın Muhteşem-Sırrı İBRETLİK BİR HİKAYE Müsait Olduğunda Beni Sever misin Anne? DİNDEN ÇIKARAN SEBEPLER