Anasayfa
2019-06-17 03:57:57 ( 959 izlenme )
Reklamlar

Aspirinin Hiç Duymadığınız 10 Şaşırtıcı Kullanım Alanı..

Aspirin ilk yardım kutusu yada ağrı kesici denilince akla gelen ve yaygın kullanılan bir ilaçtır. Ağrı kesici (analjezik), ateş düşürücü (antipiretik ) ve iltihapla savaşan (anti-inflamatuar ) etkilere sahip bir ilaçtır.

Hafif ve orta şiddette ağrıların yanı sıra migren ve ateş tedavisi için en sık kullanılan ilaçlardan biridir. Hatta doktorlar tarafından kalp krizi, inme ve göğüs ağrısını tedavi etmek veya önlemek için de kullanılır. Aslında, kalp krizinden kısa bir süre sonra verilen aspirin ölüm riskini azaltır.

Aspirin kullanımı ile ilgili biraz aşırıya kaçıldığı doğrudur. Ağrı ve ateşi tedavi etmenin yanı sıra, bu sihirli tezgah üstü tıbbi malzemenin diğer birçok kullanım alanı vardır. Cilt ve saç dökülmelerine karşı bir çözüm olarak kullanılabilir, bunun yanı sıra ev işlerini kolaylaştırmaya yardımcı olur.İşte aspirinin hiç bilmediğini şaşırtıcı 10 kullanım alanı.

1. Akne ve Sivilce Tedavisi Aspirin, yüzünüzün güzelliğini alıp götüren sivilce ve sivilce izlerini azaltabilir. Aspirinin içeriğindeki salisilik asit ciltteki tıkalı gözenekleri açar, ölü cilt hücrelerini temizleyerek akne ve sivilceyi azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda iltihaplanmayı önler, kızarıklık ve ağrının kökünü keserek deri kopmalarını azaltmaya yardımcı olur.

2 veya 3 adet aspirin tabletini ezin, içerisine biraz limon suyu ve ağrı sosu katarak bir maske hazırlayın. Maskeyi akne veya sivilceye uygulayın. Birkaç dakika beklettikten sonra iyice yıkayın. Bu yöntemi günde bir defa tekrarlayın.

2. Kepek Sorununu Ortadan Kaldırır Birçok insanın kepek problemleri var. Kepeğiniz varsa ve bu sorundan tamamen kurtulmak istiyorsanız, aspirini deneyin.

Aspirin, içerisindeki salisilik asit sayesinde kafa derisini pul pul dökerek kepek kontrolüne yardımcı olur. Salisilik asit, saçlarınızı şampuan ederken pulların yıkanabilmesi için kuru cildi kafa derinizden uzaklaştırır.

2 veya 3 aspirini ince bir toz haline getirin ve bir şampuan bloğuyla karıştırın. Kafa derinize masaj yaparak, karışımınızı saçınızı yıkayın. 5 dakika bekletin, sonra durulayın ve hafif bir şampuanla saçınızı tekrar yıkayın. Haftada 1 veya 2 kez tekrarlayın.
Alternatif olarak, 2 aspirini 1 çorba kaşığı beyaz sirke içinde eritin. Karışımla kafa derisine masaj yapın. 30 dakika bekletin, sonra saçınızı iyice yıkayın. Kepek tedavisi için bu yöntemi haftada birkaç kez tekrar edin.

3. Sivrisinek ve Böcek Isırmalarına İyi Gelir Aspirin sivrisinek veya diğer böceklerin ısırıklarının etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Aspirin, sivrisinek ve diğer böcek ısırıkları nedeniyle oluşan şişmeyi etkili bir şekilde kontrol edebilen güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Böcek ısırıkları nedeniyle ciltte kızarıklık, kaşınma ve yanma hissi görülür.

Birkaç aspirini ezerek ince bir toz haline getirin. Cilde sürülebilmesi için birkaç damla su katın. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve birkaç saat açık bırakın. Ardından ılık su ile durulayın.
Küçük ısırıklar için, etkilenen bölgeyi ıslatın ve bir adet aspirini ısırık üzerine sürün.
Not: Zehirli böcek sokmalarında derhal bir doktora başvurun.

4. Kıl dönmesi ve batmasını tedavi eder. Deri içerisinde kalan bir kıl çok rahatsızlık verir, bu sorun da aspirinle tedavi edilebilir. Aspirin içindeki salisilik asit, rahatsız edici saçları yumuşatıp ölü cildi temizler.

İltihap giderici yapısıyla kızarıklıkları azaltabilir. Ayrıca hafif enfeksiyonu tedavi edebilir ve önleyebilir. 2 veya 3 adet aspirin tabletini 1 çay kaşığı ılık suda macunumsu bir kıvama gelene kadar çözün.Karışımın içine 1 çay kaşığı bal ekleyin.

Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. On dakika boyunca açık bırakın. Ardından ılık suyla durulayın ve cildinizi yavaşça kurutun. Bu tedaviyi haftada bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

5. Burun piercing yaralarını tedavi eder Burun piercing yaralarını iyileştirmek için aspirini kullanabilirsiniz. Piercing burunda kızarıklığa ve genellikle enfeksiyon neden olur ve kalıcı bir iz bırakabilir. Aspirinin iltihap giderici özellikleri burnun delinmesinden kaynaklanan şişme, kızarıklık ve cilt tahrişini azaltacaktır.

4 adet aspirin tabletini biraz su ile karıştırıp ezin. Burun piercingi yaptırdığınız bölgeye sürün ve bir gece boyunca açık bırakın. Ertesi sabah suyla yıkanıp durulayın. Bu yöntemi enfeksiyon ortadan kalkana kadar birkaç gün boyunca günlük tekrar edin. Not: Ayrıca taktığınız piercingi her gün temizlemeyi unutmayın.

6. Keloidleri Azaltır Keloidler yanık yada cerrahi müdahale sonucu deride oluşan bağ dokusu kütleleridir. Aspirin, keloidlerin boyutunu azaltmaya yardımcı olur. Aspirin içerisindeki salitstik asit içeriği sayesinde keloid yara izlerinin solmasına yardımcı olur. Bu ilaç, özellikle yeni oluşan izler üzerinde etkilidir, inatçı olan eski izlerin tedavi edilmesi daha zor olur.

4 aspirin tabletini biraz limon suyunda çözün. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. Tamamen kuruyuncaya kadar, en az 20 dakika bekletin. Ardından yıkayın ve cildi yatıştırıp nemlendirmek için biraz zeytinyağı uygulayın.
Bu yöntemi birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrar edin.

7. Nasırları tedavi eder ve nasır oluşumunu önler Aspirin aynı zamanda ayak taban derisini yumuşatabilir. Aspirin ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayaklarınızı yumuşatarak nasırı tedavi eder ve nasır oluşumunu önler

2 çorba kaşığı suya 1 çorba kaşığı limon suyu katın ve içerisine 3 tane aspirin tableti katıp iyice çözünmesini sağlayın.
Bir bez parçasını mikrodalga fırında ısıtın ve hazırladığınız karışıma koyun.

Bezi etkilenen alana yerleştirin. 10 dakika sonra bir ponza taşı ile ayağınızın her tarafını ovun. Bu işlemi, nasırlarınız yumuşayana kadar birkaç gün boyunca günde bir kez tekrarlayın.

8. Arı ve Böcek Sokmalarına İyi Gelir Aspirin, arı veya böcek sokmalarında son derece etkili bir ev tedavi yöntemidir. Aspirin zehiri etkisiz hale getirerek sokma belirtilerinin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Buna ek olarak, iltihap giderici doğası ağrı ve şişmeyi kontrol etmeye yardımcı olur. 2 veya 3 adet aspirini çıkarın.
Tabletleri çözmek için birkaç damla su katın, ezerek ince bir maske yapın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra Ilık su ile durulayın. Gerekirse yöntemi tekrarlayın.

9. Kesilen çiçeklerin uzun süre solamadan kalmasını sağlar Taze kesilip kavanoza koyulan çiçeklerin ömrü çok kısadır, çabucak bozulmaya meyillidirler. Çiçekler kesildikten sonra etilen gazı üretmeye başlar ve buda yavaşça çürümesine neden olur.

Eğer vazonuzun güzel görünmesini istiyorsanız içindeki çiçekleri sık sık değiştirmeniz gerekiyor. Kesilmiş çiçeklerin taze kalmasını sağlamak için aspirini kullanabilirsiniz. Aspirin suyun pH’sını düşürmeye yardımcı olduğu için çiçeklerin özelliklede güllerin uzun süre kurumadan, bozulmadan kalmasını sağlar. Birkaç tane aspirini ezerek vazodaki suya katın. Ardından, taze ve canlı çiçekleri vazonuza koyun. Vazonun suyunu birkaç günde bir değiştirin.

10. Giysilerdeki Lekeleri Çıkartır Kıyafetlerinizdeki ter, kahve, çay veya mürekkep lekelerini aspirinle kolayca çıkarabilirsiniz. Aspirin lekeleri piyasadaki leke çıkarıcılar kadar etkin bir şekilde çıkarır.

2 veya 3 adet aspirini ince bir toz haline gelene kadar ezin. Tozu yarım su bardağı ılık suya katın. Kumaşın lekeli bölümünü 2-3 saat süreyle bu suda bekletin. Ardından kıyafetlerinizi her zamanki gibi makinada yıkayın.

Gerekirse bu yöntemi tekrarlayın. Eğer lekeler zor çıkanlardan ise yöntemi uygulamadan önce kumaş üzerine tartar kremi sürün.

Bunu paylaş:

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaşıntı Deyip Geçmeyin! Meğer O Hastalığın Habercisiymiş...- *Kuru İncir Faydal-arı ve 3 Çeşit İncir Kürü Tarifi* Geceden ıslatılmış 4 badem yemenin yararları- Kendini affettirmek için aracını süsledi, sonu hastanede bitti