Anasayfa
09 Aralık 2019 ( 7981 izlenme )
Reklamlar

B-artın'da fil hastalığı bacaklarını kurtlar yok ediyor

Bartın Karaköyşeyhler Köyü’nde yaşayan çiftçi 6 çocuk babası Sabri Reisoğlu, 3 yıl önce bacaklarındaki şişlikten dolayı İstanbul, Karabük ve Ankara’daki hastanelerde tedavi oldu. Fil hastalığı teşhisi konulan Sabri Reisoğlu’nun tedavisi için 40 bin TL para istendi.
Bartın'da fil hastalığı bacaklarını kurtlar yok ediyor - 4


Tedavi için maddi gücü yok: Ancak maddi gücü olmayan Sabri Reisoğlu köyüne dönmek zorunda kaldı. 6 aydır çaresiz bir şekilde evde bekleyen Sabri Reisoğlu’nun ihtiyaçlarını eşi Nazife Reisoğlu (60) ve oğlu Özkan Reisoğlu (24) karşılıyor.
Bartın'da fil hastalığı bacaklarını kurtlar yok ediyor - 5
Yaz kış soba yakılıyor, sürekli parfüm sıkılıyor: Üşüyen Sabri Reisoğlu’nun odasında yaz kış soba yakılıyor. İki bacağının çürümesinden dolayı ağır bir koku altında olan evde sürekli parfüm kullanılıyor. Sabri Reisoğlu’nun bacaklarını zaman zaman kurtlar yerken, eşi su tutarak kurtçukların dökülmesini sağlıyor.Kokudan eve kimse gelemiyor: Çaresiz şekilde eve hapsolan Sabri Reisoğlu, “Hiç uyuyamıyorum, yatamıyorum. Durumum çok kötü, hastanelere gittim, para istediler. Her yere gittim ama parasızlıktan tedavi bulamadık. Eve hapsoldum. Ev çok kötü kokuyor. Ayaklarımın her yeri delik deşik, kurtlar yiyor, ayaklarımı mahvettiler. Kokudan ve bu kurtlardan herkes rahatsız oluyor. Evime kimse misafirliğe ya da bakmaya gelemiyor. Bana yardım etmelerini istiyorum. Artık dayanacak gücüm kalmadı” dedi.

Bartın'da fil hastalığı bacaklarını kurtlar yok ediyor - 7


Bu yaz her gün kurt temizledim: Nazife Reisoğlu ise "Evimin her yerini kurtlar bastı. Artık ben bunaldım. Eşimin bacaklarını sürekli kurtlar yiyor. Geçtiğimiz aylarda Bolu’ya gittik. Akıntıyı temizlediler. Ama Ankara’daki hastanede bacakları kesilecek. Sonra İstanbul’a gittik. Fizik tedavi görecekti. Akıntı başladı, yine çözüm olmadı. Sonra bizi eve gönderdiler. Bu yaz her gün kurt temizledim. Ev çok kötü kokuyor. Ne yapacağımızı şaşırdık" diye konuştu.Fil hastalığı (Lenfödem) nedir? Sabri Reisoğlu'nun dramıyla birlikte fil hastalığı yeniden merak konusu oldu. Peki fil hastalığı nedir nasıl oluşur tedavisi var mı soruları sorulmaya başlandı. İşte merak edilen soruların yanıtları: Lenf sistemi, küçük lenf kılcal damarlarla başlar ve vücudu bir ağ gibi sarar. Bu ağ sistemindeki kılcal damarların, sayıları azalıp çapları artmasıyla da daha büyük lenf damarları oluşur. Lenfatik sistemde, kan dolaşım sisteminde olduğu gibi dolaşımı kolaylaştıracak kalp ve atardamar benzeri bir mekanizma yoktur.


Bartın'da fil hastalığı bacaklarını kurtlar yok ediyor - 9Bunun yerine, lenf sıvısının, lenf kanalları üzerindeki dolaşımı kas hareketleri, Lenfanjiomotorik aktivite (lenf damarlarının sahip olduğu kapakçıklı yapı sayesinde kasılıp gevşemesi), aktif ve pasif eklem hareketleri ve solunumla sağlanır. Ancak bu yollarda herhangi bir problem olduğunda lenf yükü artar. Vücutta biriken lenf sıvısı miktarı, lenfatik sistemin taşıyabileceğinden fazla olursa Lenfödem gelişir. Bu durum yaygın olarak “Fil Hastalığı” adıyla bilinir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dertlere Derman: 40 Yaş Üstü Her Erkek Günde 2 Bardak İçmeli CORONA İLE İLGİLİ BU KURALA UYMAYANA HAPİS CEZASI BAKIN İÇİNDEN NE ÇIKTI Okulların Açılış Tarihi İle İlgili Sürpriz Açıklama