Anasayfa
05 Aralık 2020 ( 191 izlenme )
Reklamlar

BAKANLIK UYARDI, O DETERJANLARDAN UZAK DURUN

Uzak Durun
Ticaret Bakanlığı, yurttaşları etiketsiz deterjanlardaki t/eh-likeye karşı uyardı. N-itrik gibi güçlü a-sit deterjanlar sağlığı en çok t/*e-hdit eden k-imyasal m-addeler arasında bulunuyor. Deterjanların yanlış kullanımı istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Hatta iki deterjan ürününün birbirine karıştırılması */lü-mle dahi sonuçlanabiliyor. Ticaret Bakanlığı, etiketsiz deterjanlardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

 N-itrik yani güçlü a-sit deterjanlarda sağlığı en çok t/*eh-dit eden k-imyasal madde. Bu a-sidin deterjanlarda belli bir miktarda bulunması gerekirken, değeri aştığı tespit edilen ürünler toplatılıyor. Deterjanların yanlış kullanımı da istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. İki deterjan ürününün birbirine karıştırılması */lü-me bile neden olabilecek kazalar ortaya çıkarabiliyor. Bu sebeple iki ayrı deterjanın asla karıştırılmaması gerektiğinin altı çiziliyor.
İÇERİKLERİ VE ETİKET BİLGİLERİNİN UYUMLU OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİYORUZ
Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Meral Karaaslan, tüketicilerin kullandıkları deterjanların içeriğini muhakkak kontrol etmesi gerektiğini ifade ederek, “Deterjanlar k-imyasal ürünler.

 Dolayısıyla bunların iyide muhakkak kullanım talimatlarına uygun olarak kullanılması gerekmektedir. Biz bakanlık olarak yapmış olduğumuz denetimlerde laboratuvar incelemelerinden önce muhakkak içerikleri ve etiket bilgilerinin uyumlu olup olmadığını kontrol ediyoruz. Güvenlik bilgi formları var. Bu formlarla, etiket bilgilerini kontrol ediyoruz. Örneğin etikette aşındırıcı olduğuna dair bir bilgi var mı, göze, solunum yollarına z-arar verir, eldivenle kullanılmalıdır gibi bir takım uyarıların bulunması gerekmektedir. Bu uyarıların da muhakkak içeriğe uygun olarak yapılması gerekmektedir. Laboratuvara geldiği zaman evvela içerikleriyle, t/e-hlike sembollerinin uyumlu olup olmadığını kontrol ediyorlar” biçiminde konuştu.
ETİKETİ VE AMBALAJI OLMAYAN ÜRÜNLERDEN UZAK DURULMALI”
Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Meral Karaaslan, yurttaşlara çağrıda bulundu. Etiketi olmayan ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini ifade ederek, “Bizim tüketiciler için en önemli uyarımız. Tüketicilerin açıkta satılan deterjanlardan uzak durmaları gerekmektedir. Üzerinde hiçbir biçimde etiket ve uyarı yok. İçeriğinde ne olduğu belli değil. Bir çocuk çok basit bir biçimde plastik şişeye doldurulmuş ürünü meyve suyu zannedip içebilir. Maalesef bu biçimde meydana gelmiş çok fazla k-aza var. Bu tür etiketi, ambalajı olmayan ürünlerden tüketicilerimizin muhakkak uzak kalması gerekmektedir” biçiminde konuştu.
“*/L-ÜME KADAR GİDEN VAKALAR OLUYOR”
“Hiçbir ürün, diğer bir ürünle karıştırılmamalı” diyen Meral Karaaslan, iki ürünün karıştırılması sonucu */lü-mlerin ve ağır k-azaların yaşanabildiğini ifade ederek bu tür işlemden tüketicilerin kesinlikle uzak durması gerektiğini belirtti. Karaaslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazen çamaşır suyu ve yağ çözücü karıştırılıyor. Bazen kir çözücü karıştırılıyor. O kadar t/eh-likeli ki. İki ürünün karışması neticesinde yüzey temizleyicinin içerisinde a-m-onyak var ise z-*-hirli k-lor g-azı ortaya çıkıyor. Bu g-azın solunması direk şekilde solunum yollarını etkileyen hatta */lü-me götüren bir v-aka. Zaten bu tür temizlik dar alanlarda yapılıyor. Dar bir alanda tüketici çamaşır suyu ile, kireç çözücüyü karıştırırsa bronşit, astım gibi bir h-astalığı var ise maalesef */lü-me kadar giden v-akalar oluyor. 
Dolayısıyla hiçbir biçimde karıştırmamak gerekmektedir. Lavabo açıcılarda ise kimi zaman bir ürün kullanılmaktadır. Lavabo açılmıyor. Bu sefer sıvı versiyonu karıştırılıyor. Katı ve sıvı ikisi bir arada kullanıldığı zaman b*-mba etkisi yapan bir v-akalarla karşılaşılıyor. Bu tür durumlardan tüketicilerimizin uzak durması gerekmektedir. İki ürün hiçbir biçimde birbiriyle karıştırılmamalı. Bazen büyük ambalaj alınıyor. Bunlar kolay kullanılan olsun diye küçük kaplara koyuluyor. Bu da oldukça yanlış.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Corona virüse yakalanan belediye bașkanından kötü haber BU YÖNTEMİ ÇOĞU KİŞİ BİLMİYOR ÇOCUĞUN İTAATKAR VE GÜZEL AHLAKLI OLMASI İÇİN YAPILACAK ETKİLİ DUA Diş ağrısından duramıyorsanız bunu mutlaka deneyin !