Anasayfa
2019-04-28 12:09:36 ( 63 izlenme )
Reklamlar

Baykuş Uğursuz Değilmiş..

Sahabe-i güzinden Ka’bel-Ahbar (r.a) Hz. ÖMER’e:“Ya ÖMER, kimsenin bilmediği bir şey nakledeceğim sana. Bunu peygamber kitaplarından okudum, *oldukça gariptir.H-z. ÖMER(r.a)“Söyle bakalım Ya Ka’b” Bir gün Süleyman (a.s)’ın huzuruna bir baykuş geldi. Hz. Süleyman ile baykuş arasında şu konuşma geçti:“E-y baykuş ben biliyorum ki arpa, buğday vb. hububat yemezsin, acaba neden?”“Ya Nebiyyallah, Adem ile Havva o hububatı yedikleri için dünyaya sürüldüler.Ben de onun için yemem.”Baykuş değil sanki koskoca evliya mübarek.“Ben biliyorum ki, sen suda içmiyorsun, neden acaba?”“Ey Allah’ın peygamberi, Nuh (a.s)’ın kavmi suda boğuldu. Ben de suya tövbe ettim.”

*Peki niçin mamur yerlerde değil de harap yerlerde yaşarsın”.“Harap yerler Allah’ın mirasıdır, sahipsizdir. Ben insanların sahip olduğu binaya konmam”.“Harabelerde niçin ötersin?”“Ey dünya nimetlerine aldananlar, bulunduğum harabeyi görüyor musunuz? Siz de bir gün bunu gibi harap o*lacaksınız, demek isterim”.“Peki evlerin üstünden uçarken ne diye ötersin? 

*Ne demek istersin bununla insanlara?”“Ey Ademoğlu yazıklar olsun sana. Arkanda bu kadar isyan ve günah, önünde de bu kadar keder ve bela varken nasıl dünya nimetlerinden lezzet alıp neşelendiğinize şaşarım.”“Niçin gündüz uyurda gece u*yumazsın?”“Ey Allah’ın nebisi, günd*üz ademoğullarının nefislerine* uyup zulümlerinin çoğaldığı zamandır. Onlardan kaçarım ki *zulümleri bana erişm*sin. Gündüz uyurum ki, onların yaptıklarını gözlerim görmesin.” Ya sabaha kadar ne zikredersin?”“Ey insanlar, uykunuzu ve gafleti bırakın artık. Ahiret için tedarik görüp, azık hazırlayın .” Sonra beni yaratan Allahü Azimüşşanı noksan sıfatlardan tenzih ederim.”“Ey baykuş, insanlar seni uğursuz sayarlar. Halbuki senin kadar insana merhamet eden ve nasihatte bulunan yokmuş.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

OKULDA BAŞARISIZ KIZ ÖĞRENCİNİN ASLINDA BİR DAHİ OLDUĞU BÖYLE-ANLAŞILDI! -Astım ve Ö-ksürük Sorunu Olanlar Okusun F-aydalansın Hızır Olduğunu Söylerim -İhlâs Suresinin Fazileti-