Anasayfa
18 Mayıs 2022 ( 8 izlenme )
Reklamlar

Çin'den teknoloji şirketlerine destek

Çin Başbakan Yardımcısı ve ekonominin başındaki isim olan Liu He, Salı günü dijital platformlara alışılmadık bir şekilde destek açıklayarak Pekin’in sene boyunca teknoloji devlerine uyguladığı resmi kısıtlamaları gevşetebileceğinin sinyallerini verdi.

Liu, ülkenin en büyük özel firmalarıyla oluşturulan toplantı ardından hükümetin, dijital ekonomi ve özel girişimlerin gelişimlerini ve halka arzlarını destekleyeceklerini belirtti.

Aralarında Baidu Inc. ve Tencent Holdings’in de bulunduğu teknoloji devlerine oluşturulan sıkı düzenlemelerin gevşetileceğinin ipuçlarını veren açıklamalar, yatırımcıların bu şirketlerin hisselerindeki çöküşün bitip bitmediğini gözden geçirdiği dönemde geldi.

Toplantı ardından Pekin’in uyguladığı birtakım kısıtlamaları geri alacağı beklentileriyle meydana gelen iyimser hava üstüne The Hang Seng Tech Endeksi’ndeki yükseliş yüzde 6’yı buldu.

Küresel, jeopolitik ve ekonomik belirsizliklerle problemler ile mücadele edilen 2022 senesinin sonuna doğru kritik idare pozisyonlarının birtakımlarında devir teslim yaşanacak ülkede devamlılık birinci öncelik durumuna gelmiş durumda.

"Ekonomik canlanmanın en mühim ayağı teknoloji endüstrisi"
Çin Devlet Başkanı Xi de şehirlerin kapatılmak mecburiyetinde kaldığı, tedarik zincirlerinde darboğazlar yaşandığı ve tüketimin ciddi şekilde düştüğü ülke ekonomisinde canlanmanın en mühim ayağı olarak teknoloji endüstrisini gösterdi.

Endüstriyel üretim ve tüketici harcamalarının pandemi başından beri en kötü civarlara gerilediği ülkede ekonomik aktivitede de ciddi düşüş gözlenirken analistler ufukta süratli bir toparlanmanın görünmediğine ilgi çekiyorlar.

Yapılan son açıklamaların daha evvel Ali Baba ve Tencent Holding’in pazar değerinden toplam 1 trilyon dolar kaybettiği pazarlara gereksinimi olan güveni sağladığı belirtiliyor. Kısıtlamaların hafifleyeceğine dair tartışmalar ardından yatırımcıların düşüncelerinin son dönemde ciddi şekilde tersine döndüğü değerlendiriliyor.

Ancak oyun platformlarının onayı ve internet şirketlerinin içerik sunma ve veri toplamasını gerçekleştiren algoritmaların kullanımlarının denetim altına alınmasını da sahibi olan birtakım gelişmeleri takip eden yatırımcılar, temkinli yaklaşımlarını korudukları belirtiliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sinem Ünsal, Halit Özgür Sarı ile ilişkisini açıkladı: Her şey yolunda gidiyor Eski Mhp Milletvekili Ahmet Çakar’dan Şaşırtan Melis Sezen Dekolte Yorumu Burak Yörük Sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Araç sahipleri dikkat! Benzin fiyatına 2 lira 21 kuruş zam