Anasayfa
19 Nisan 2019 ( 6829 izlenme )
Reklamlar

*D Vitamini Eksikliğinin B-elirtileri

Gün geçtikçe D Vitamini eksikliğinin sağlığımızı ne kadar etkilediği ortaya çıkıyor. D vitamini eksikliği bir çok hastalığa davetiye hazırlıyor. bu nedenle belirtilerini iyi tespit edip eksikliğin giderilmesi gerekir. İşte D Vitamini eksikliğinde vücudun verebileceği işaretler.

1- Kas zayifliği ve yorgunluğu:
D vitamini güçlü bir sinir sisteminin olmazsa olmazıdır. D vitamini eksikliği ağrıya, kas zayıflığına ve hatta kofnitif yetersizliğe neden oluyor

2- Kemik ağrısı
D vitamini eksikliğinde kas lifleri tam olarak çalışmadığından kalça ve leğen kemiği çevresinde ağrılar meydana gelir.

3- Solunum Problemleri
Çocuğunuzda astım varsa, daha fazla D vitamini almasını sağlamalısınız. Yapılan yeni bir araştırmada, D vitamini takviyesi alan çocukların astım krizi geçirme riskinin %50 daha düşük olduğu görüldü.

4- Sıcak Basması
Alnınız durup dururken terliyor mu? Oda sıcaklığı normal olmasına rağmen anormal bir şekilde terliyor musunuz? Boston University Medical Center’da çalışan Michael Holick’e göre bunların hepsi D vitamini eksikliğinin belirtisiymiş.

5- Depresyon
Yapılan birçok araştırmada D vitamini eksikliğinin depresyona neden olduğu kanıtlandı. D vitamini eksikliği çeken kadınların depresyona girme riski erkeklerin iki katı oranındaymış.

6- Doğurganlık
Avustralya’da 2008’de yapılan bir araştırmada D vitamininin doğurganlıkta hayati önemi olduğu görüldü.
7- Kronik Baş Ağrısı
Finlandiya’da 1984 ile 1989 yılları arasında 42 ile 60 yaşları arasında 2.600 erkeğin katıldığı bir araştırma yapıldı. Erkeklerden %68’inde D vitamini eksikliği ve beraberinde kronik baş ağrısı olduğu tespit edildi.

8- Cilt Problemleri
Yapılan birçok araştırmada D vitamininin vitiligo ve sedef hastalığıyla savaştığı görülmüştür


9- Saç Dökülmesi
18 ile 45 yaşları arasında saçların dökülmesinden şikayetçi olan 80 kadının katıldığı bir çalışmada hepsinde D vitamini eksikliği tespit edildi.

10- Yorgunluk
Vücudunuz enerji üretebilmek için D vitaminine ihtiyaç duyar. D vitamini eksikliğinde günün büyük bir bölümünde yorgun hissedersiniz.

11- Yüksek Tansiyon
D vitamini eksikliği direk olarak yüksek tansiyona neden oluyor. Güney Avustralya Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir araştırmada kendilerini sürekli yorgun hisseden kişiler incelendi ve hepsinde de D vitamini eksikliği olduğu görüldü.

12- Kemiklerde Zayıflık
30’lu yaşlara yaklaştığınızda vücudunuz kemik gelişimini durduruyor. D vitamini eksikliği bunun daha erken yaşlarda görülmesine neden oluyor.

13- Ruh Hali Değişikliği
D vitamini, mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin salınımında direk olarak etkilidir.

D vitamini açısından zengin yiyecekler
Süt
Peynir
Yumurta sarısı
Karaciğer
Balık (Somon, levrek, turna, sardalya)
Mantar


D vitamini takviyeleri
Aşağıdaki gruplara özellikle D Vi takviyesi yapılması önerilir.

İki yaşının altındaki çocuklar
İki yaşının üstündeki koyu renk saçlara sahip çocuklar
Dışarıya fazla çıkmayan çocuklar
Balık yemeyen çocuklar
D vitamini açısından zengin yiyecekleri tüketmeyen hamile kadınlar
Dışarıda fazla vakit geçirmeyen yaşlılar
Yazılarımız tavsiye niteliğinde olup doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Camiler ne zaman açılacak bakan az önce açıkladı ! Mide Yanmasından Bu Doğal Tedavi Yöntemiyle Kurtulun KEKİK NEDİR? DUNYA BUNU NEDEN GİZLİYOR ? Günde 2 Kere İçin Öksürüğünüz Varsa Anında Kesilsin, Bronşit Yok Olsun Gitsin