Anasayfa
17 Mayıs 2022 ( 15 izlenme )
Reklamlar

Eurovision Şarkı Yarışması'nda kazanan Ukrayna

Eurovision Şarkı Yarışması'nda kazanan Ukrayna

İtalya'da bu sene 66. kez organize edilen Eurovision Şarkı Yarışması'nı "Stefania" isimli parçasıyla Ukrayna'yı temsil eden "Kaluş Orkestra" grubu birinciliği elde etti. Düzenlenen Eurovision yarışmasında İngiltere ikinci, İspanya ise üçüncü oldu.

Eurovision yarışmasını geçen sene kazanan İtalya'nın, Torino şehrindeki Pala Olimpico salonunda ev sahipliği yaptığı bu seneki eurovisionun finalinde, 25 ülkeden farklı temsilciler yer aldı.

Torino'da organize edilen Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ukraynalı grup Kalush Orchestra yarışmanın galibi oldu. Grubun solisti Oleh Psiuk sahne aldığı esnada " Ukrayna'ya yardım edin" çağrısında bulundu. Eurosivion’da Ukrayna'nın galip gelmesinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yarışmanın gelecek yıl ülkesinde düzenleneceğini tüm dünyaya duyurdu. Zelenski, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Ukrayna gelecek yıl Eurovision'a ev sahipliği yapacak! Tarihimizde üçüncü kez" ifadelerini yer verdi.

Ukrayna’nın Eurovision Şarkı Yarışması'nda en son birincilikleri 2004 ve 2016 yıllarında gelmişti.

Ukrayna Birinciliği Elde Etti

Eurovision’un finalinde ise Ukrayna'yı temsil eden "Kaluş Orkestra" grubu "Stefania" adlı şarkısıyla 631 puan alarak birinci ilan edildi. Yarışmaya Ukrayna haricinde katılan 39 ülkeden 28'i Kalush Orchestra'nın seslendirdiği "Stefania" için 12 puan verdi. Eurovision tarihi boyunca hiçbir şarkı halktan bu kadar fazla puan almayı başaramamıştı. Müzik camiasından temsilcilerin katıldığı jürinin verdiği puanlarda ise Ukrayna dördüncü sırada yer alıyor.

İngiltere'yi temsil eden Sam Ryders'ın söylediği "Space Man" şarkısı ise 466 puanla ikinci olurken, üçüncülüğü ise 459 puanla İspanya'yı temsil eden Chanel'in söylediği "SloMo" şarkısı oldu. Yarışmanın en dikkat çeken olaylarının başında ise finalinde jüri oylarında İngiltere önde olurken, Ukrayna'nın halk oylarından gelen 439 puan sayesinde kazanması oldu.

 

3. Defa Yarışmanın Kazananı Oldular

Bu zaferle birlikte Ukrayna, 2004 ve 2016 yıllarının ardından Eurovision Şarkı Yarışması'nı 3. kez galip gelmeyi başardı. Organizasyona ev sahipliği yapan İtalya da Mahmood ve Blanco'nun söylediği "Brividi" şarkısıyla 268 puanla 6. sırada yer aldı.

 

Nadir Rustamli'nin söylediği "Fade To Black" şarkısıyla mücadele eden Azerbaycan ise 106 puanla 16. oldu. Almanya ise Malik Harris'in "Rockstars" şarkısıyla sadece 6 puan almayı başararak  yarışmayı 25. Yani son sırada bitirdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emekli Öğretmen, Kendi Geliştirdiği o Muhteşem Sistemle Doğal Gaz Faturası Ödemiyor Osmanlı Dönemine Dayanan Paralar Satışa Sunuldu. 5. Mehmed Dönemine Aitler Mehmet Yalçınkaya Acun'a rest çekip binadan çıkıp gitmiş Karnı burnunda Adriana Lima