Anasayfa
18 Kasım 2019 ( 669 izlenme )
Reklamlar

EVLİLERE NEDEN ''KARI-KOCA'' DENİR?

Neden Karı Koca Denmiştir Hiç Düşündünüz mü?Bakma daha ilkel durduğuna sen, ruhu vardır kelimelerin. “Karı-koca” “eş”ten daha çok şey anlatır.Hatta belki bize unutulmuş bir şeyi söyler.Sahi, biliyor musun? Neden erkeğe “koca”, kadına da “onun karı” demiş eskiler?


EVLİLERE NEDEN ”KARI-KOCA” DENİR? galerisi resim 2

Kedilerin eşi olur, terliklerin de.. İnsanın eşi olmaz. Bir ömür eşlik ediyor diye mi sevgiliye eş denir? Eşlik etmek yeter mi? Fazlasını beklemez mi insan yârinden? Kelimeleri yitirmeseydik anlardık belki, evlenecek erkeğe eskilerin neden ”koca” dediklerini. Çünkü “koca” bilge demektir, yüce demektir. Koca demek, dağ demektir. Ve ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ eksiktir.Dağların yücesine kar yağar diye kadına da “kocanın karı” demişler. Bakma şimdi evlenenlerin “karı-koca” ilan edildiğine. “Koca ve onun karı” olmalıdır aslında. Yani yüce bir dağ olmalı adam. Kar gibi pak ve masum olmalı kadın. Örtmeli ve bir ömür, süsü olmalı dağın. Çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ, ne kadar yüce olursa olsun, yarım görünür..
EVLİLERE NEDEN ”KARI-KOCA” DENİR? galerisi resim 3

Eşim olma, karım ol! Bana benzemeye çalışma sakın. Bana benden lazım değil bir tane daha. Ama unutma ki sensiz yarımım. Her zaman söylemem, ama sen anla.Eşim olma, karım ol! Beni tamamla..


TÜRK DOKTORLARIMIZDAN MÜTHİŞ BULUŞ306 izlenme Altın Alacaklar,,, Düğün yapacaklar dikkat....16993 izlenme

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Korkunç olay! Boşandığı eşini UZMANLARDAN AÇIKLAMA, YOĞURT’LA GRİPTEN KORUNUN NASIL MI? ÇOK KONUŞULACAK SÖZLER BAKAN KOCA'NIN UYARDIĞI KENT ALARM VERİYOR