Anasayfa
08 Mart 2019 ( 5829 izlenme )
Reklamlar

Günde 2 Adet Yumurta Yenildi-ğinde Vücutta Gerç-ekleşenler

Günde 2 Yumurta Yenildiğinde Vücutta Gerçekleşenler Bazıları yumurta yemenin zararlı olduğundan bahseder. Bazıları da bunun tam aksine yumurtanın çok yararlı olduğunu söyler.

İşin gerçeği yumurta protein, A,D,E, B12 vitamini, riboflavin, folik asit, iyot, demir, kalsiyum, çinko ve selenyum açısından zengindir. Günde birden fazla yumurta yiyen birçok kişinin de kolesterolünün artmadığı gözlemlenmiştir. İşte günde iki yumurta yediğinizde vücudunuzda gerçekleşenler:

Hafızanız güçlenir Yumurtanın sarısında bulunan bir amino asit olan kolin unuttuğunuz şeyleri hatırlamanızda size yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda kolin içeren besinlerin tüketiminin hafızayı güçlendirdiği görülmüştür.
Görüşü keskinleştirir Araştırmalarda yumurtanın lütein açısından zengin olduğu görülmüştür. Bu vitamin görüşünüzün keskinleşmesini sağlar.

Lütein, retinayı güneşten korurken yine katarakt olma şansınızı azaltır Kemikleri ve dişleri güçlendirir Yumurta, D vitamini açısından zengindir. Yumurta yediğinizde vücudunuz kalsiyumu daha çabuk sindirir. Böylelikle kemikleriniz güçlenir ve kemik erimesine yakalanma şansınız azalır.Cildi, saçı ve akciğeri korur

Genelde kadınların vücudunda yeterince folik asit bulunmaz. Neyse ki yumurta iyi bir folik asit kaynağıdır. Folik asit, hücrelerin bölünmesini ve alyuvarların düzenlenmesini sağlayan amino asitleri metabolize eder.Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır

Science Daily’de yazanlara göre yumurta, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve kansere yakalanma riskini azaltıyormuş. Yumurtanın sarısında iki önemli antioksidan olan triptofan ve tirozin yer alıyormuş.

Kilo vermenizi sağlar Amerika’da yapılan araştırmalara göre yumurtayla beraber düşük kalorili kahvaltı yapınca kilo veriyormuşsunuz. Aynı zamanda yumurta sizi tok tutar. Böylelikle ıvır zıvır yemez ve kilo almazsınız.
Yaşlanmayı yavaşlatır Yumurtada yer alan amino asitler hücreleri yeniler. Yaşlandıkça daha fazla D vitaminine ihtiyaç duyarız. 60 yaşın üstündeki kişilerin günde 10 mikrogram D vitamini almaları gerekir. 1 yumurtada ise 0.7 mikrogram D vitamini bulunur.

Sinir sistemini güçlendirir Sağlıklı kalmak istiyorsanız yumurta yiyin. Araştırmalarda günde iki yumurta yemenin sizi enfeksiyon, hastalık ve virüslerden koruduğu görülmüşür. Bir yumurtada günlük ihtiyacınız olan selenyumun %22’si vardır. Selenyum sinir sistemini güçlendirir.

Gebe kalma şansını arttırır Yumurtada bulunan E vitamini erkeklerde spermlerin verimliliğini arttırır. Yumurtanın sağlığa yararlı olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak bunları öğrendikten sonra daha fazla tüketeceksiniz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

15 Temmuz'un unutulmaz ismiydi.. Ba-kın hangi kanalda. Y-edikleri yemekten bulaştı! Milyonda bir görülüyor Nohut suyunun şaşırtıcı faydaları.. Kırmızı La-hana Yemenizi Ger-ektiren Nedenler