Anasayfa
18 Nisan 2020 ( 13518 izlenme )
Reklamlar

İbni Sina Yıllar Önce Açıklamış: Hızla Bulaşıyor, Yapılması Gereken…

YILLAR ÖNCE AÇIKLAMIŞ ;

İbni Sina Yıllar Önce Açıklamış: 
Hızla Bulaşıyor, 
Yapılması Gereken…
“Hekimlerin Piri ve Hükümdarı” olarak bilinen İbn-i Sina’nın 1956 yapımı bir filme konu olması ve salgın hastalıklara yaptığı uyarılar gündem oldu. İbn-i Sina’nın sağlıkla ilgili tavsiyeleri büyük dikkat çekti. Filmde yer alan görüntülerde, İbn-i Sina’nın veba bulaşan ülkeler için ‘sirke’ önerdiği ve virüsün rüzgarın esmesiyle bile bulaşabildiğini belirttiği görülüyor.

 İşte İbn-i Sina’nın yüzlerce yıl öncesinde verdiği önemli sağlık tavsiyeleri… Ünlü hekim ve bilim adamı İbn-i Sina’nın yüzlerce yıl önce verdiği sağlık tavsiyeleri dünyayı kasıp kavuran corona virüsü salgını ile tekrar gündeme geldi! İşte İbn-i Sina’nın yüzlerce yıl öncesinde verdiği önemli sağlık tavsiyeleri…

 En önemlisi korkmamak, veba insandan insana bulaşıyor. Veba ellere, kıllara hatta rüzgarın esmesiyle bile bulaşabilir. İnsanlar bir araya gelmemeli. Bir hasta insandan 100 kişiye bulaşıyor. Hastalanmak istemiyorsanız evde oturun. “Hekimlerin Piri ve Hükümdarı” olarak nitelendirdikleri İbn-i Sina’nın bin yıl önce kaleme aldığı Küçük Tıp Kanunu kitabında bahsettiği mucize besinler ve her derde deva olarak nitelendirilen mucize karışımı sizler için derledik…

 SUSAM: Yüksek miktarda E vitamini içeren susam kalbe faydalıdır.Susam yağı yüksek oranda lesitin içeriğiyle beyin ve sinir hücrelerini destekler. İyi bir kalsiyum kaynağı olan susam tırnak sağlığı için faydalıdır
 KABAK SUYU: Tansiyon yüksekliğine karşı kabak suyu içiniz. KARNABAHAR: Karaciğerinizi çalıştırmak için karnabahar yiyebilirsiniz. 
KEREVİZ: İdrar söktürmek için kereviz yiyiniz. 
KUŞKONMAZ: Kuşkonmaz protein açısından zengin fakat kalori ve karbonhidrat bakımından düşük alkalin bir besindir. Aynı zamanda potasyum, folat, vitamin A, C, K ve B vitamini kompleksi açısından mükemmel bir kaynaktır. Diyet lifleri içeren kuşkonmaz niasin, fosfor ve çok düşük sodyum açısından da zengindir. 
BADEM: Göğüs hastalığından şikâyetiniz varsa badem yiyiniz. Üzerine bal şerbeti içiniz.
 BAL: Kansızlığı gidermek için bal yiyiniz.
 KUZU KULAĞI: Pişirilip suyu süzüldüğü zaman beyni çalıştırıcı ve mideye çok faydalıdır. 

KİŞNİŞ: Kalp çarpıntısına karşı kişniş yiyebilirsiniz. 
TAVUK SUYU: Omurgalarınızda ağrı varsa tavuk suyu içiniz. 
KURU ÜZÜM: Mafsal ağrılarına karşı kuru üzüm yiyiniz. 
BEYAZ LEBLEBİ: Beyaz leblebideki asit oranını dengeleyerek mide yanması ve ekşimesine iyi gelir. Özellikle reflü, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarının yaşanma riskini azaltır. Bedeni ısıtır. 
NANE: Mideye çok yardımcıdır. 
ÇAM FISTIĞI. Felce yakalanmış kişilerin çam fıstığı yemesi gerekir. SÜT: Vücudunuzun kuvvetini korumak için süt içiniz. Yorgun ve gergin insanların gıdasıdır.
HURMA: Mideyi rahatlatıcıdır, k-an üretir.
ELMA: Kalbinizi güçlendirmek için elma yiyiniz. 
KOYUN ETİ SUYU: Bünyeniz zayıf, şişmanlamak istiyorsanız koyun başını kaynatıp suyunu içiniz. 
SARIMSAK: Sırt ağrısından şikâyetçiyseniz sarımsak yiyiniz. YUMURTA: İyi beslenmek için yumurtadan faydalanabilirsiniz. İbn-i Sina, Kuşyar isimli bir hekimin yanında tıp eğitimi aldı. Buhara’da babasından ve döneminin ünlü bilginlerinden özel ders ve iyi bir eğitim aldı. Olağanüstü hafızası ve zekası da bu konuda ona çok yardımcı oldu. 14 yaşına geldiğinde öğretmenlerini geçmeye başlamıştı. Felsefe, edebiyat, matematik, tıp gibi çeşitli alanlarda engin bir bilgi birikimine ulaştı. 16 yaşında tıbba döndü ve bu konudaki bilgileri öğrenmekle kalmayıp yeni tedaviler de geliştirdi. 19 yaşında doktor ünvanı elde etti ve ücret almaksızın hastaları tedaviye başladı. Samani Hükümdarı Nuh bin Mansur’un hastalığını iyileştirmesi üzerine, Buhara’daki olağanüstü zengin kitaplıktan dilediği gibi yararlanmasına izin verildi. İşte İbn-i Sina’nın birçok hastalığa şifa olacak mucizevi tarifi… 

İbn-i Sina’dan insanlık için mucizevi karışım tarifi… Birçok sağlık sorununun tedavisinde önemli bir rol oynayan bu karışım nasıl hazırlanır, gelin birlikte bakalım. 

MALZEMELER 250 gram kuru incir 1 litre zeytinyağı Öncelikle incirleri yıkayın, süzün ve kuşbaşı olacak biçimde doğrayın. İncirleri zeytinyağlı kavanozun içine alın ve ağzını kapatın. Bu kavanozu 5 gün boyunca karanlık bir yerde muhafaza edin ve bu sürenin sonunda sabah, akşam olacak biçimde günde iki kere tüketin. Peki, incir karışımı ne işe yarıyor? Astım gibi solunum yolu hastalıklarınız varsa incir karışımı ile sorununuzu çözmeniz mümkün olacak.

İbn-i Sina’nın önerdiği incir karışımının en önemli etkisi ise kanseri önlemesi. Ka-nser oluşumunu önleyen incir karışımını düzenli bir biçimde tüketerek etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Milyarder Arap Şeyhinden Tüm Dünyaya Türkiye Çağrısı Bakın neler söyledi.. Sadece Patates Kullanarak Beyaz Saçlardan Kurtulun ŞİMDİ AÇIKLANDI 7 Zeytin 1 İnciri Bir-likte Yeme-nin Ola-ğan-üstü Fa-yda-ları