Anasayfa
13 Mayıs 2022 ( 21 izlenme )
Reklamlar

İzmirlilere Yüzde 15 Oranında Su Zammı Geliyor

İzmirlilere Yüzde 15 Oranında Su Zammı Geliyor

İzmir su ve kanalizasyon İdaresinin mayıs ayı olağan meclis oturumunda yüzde 15 oranında suya zam yapılacağı yönünde duyuruda bulundu. Daha öncesinde mart ayında yüzde 30 oranında suya zam gelmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu başkanlığında süren 4 saatlik toplantının ardından gündemlerinden biri olan temmuz ayından itibaren su zammı geleceği belli oldu. MHP ve Ak parti gurubunun y retlerine rağmen, Oy çokluğu sonucunda belirlenen ve temmuz ayı itibari ile İzmir’ yüzde 15 oranında su zammı yapılacağı belli oldu. Mart ayından itibaren aylık su tarifelerinin üretici Fiyat Endeksi’ne göre su tarifelerinin yapılacağı konusunda daha önce karar alınmıştı.

Suya Gelen Zam Üzerine Akparti’den Eleştiri

Suya gelen zam sonrası Akparti’den eleştiri geldi. İlk tepki Akparti grup Başkanvekili Özgür Hızal’dan geldi. Hızal, İzmir körfezinden kavanoza doldurduğu su ile kürsüye çıkarak şu sözleri sarf etti: “ İZSU ve İzmir Büyükşehir Belediyesi her zaman olduğu gibi su konusunda da özellikle su fiyatları konusunda da her zaman kolaycılığa yaslanmış bir kuruluş. Özellikle son zamanlarda dünya enerji piyasalarında yaşanan dalgalanmalar ülkemizde de yansıması ile birlikte bir takım enerji fiyat artışları söz konusu oldu. Bunun üzerinden İZSU en kolaycı yöntemi belirleyerek hemen zam fiyat artışı yaparak tüm yükü İzmirlilerin üzerine yıkmaya çalışıyor. Temel sorun İZSU ve Büyükşehir Belediyesinin yeteri miktarda yatırım yaparak su meselesinde gerekli altyapı çalışmasını yapamaması “ diyerek İZSU ‘nun önemli bir kurum olduğunu da belirtti.

Eleştiriye Karşılık İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den Cevap

Eleştirirle karşılık Tunç Soyer’den cevap gecikmedi, açıklama yapan Soyer’in açıklamaları şu şekilde “ İZSU yasa gereği giderlerini su satışlarından sağlayan bir kurumdur. Ülkemizde ki ekonomik gidişatın 2018 yılı itibariyle bozulmaya başladığını biliyoruz. Bu koşullar altında 2019 yılının ikinci yarısında su fiyatında indirim yaparak vatandaşlarımıza destek verdik. 2020 yılının ikinci yarısında 100 milyona yakın gelir bütçesinden vazgeçerek zam yapmadık. Buna ek olarak engelli vatandaşlarımıza yüzde 50 indirimde uyguluyoruz. Tarımsal ve hayvan yetiştiren abonelerimiz ve küçük esnafımıza özel uygularımız var.” Diyerek açıklamasını yaptı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bunca Ayrılık Yetmedi mi Ya BiLaL Ebrar Karakurt Gündemden Düşmedi ABD enflasyon verisi yeni bir rekor tazeledi! 41 yılın rekoru! AYKUT ERDOĞDU TEPKİLERDEN SONRA CHP'DEN İSTİFA ETTİ!