Anasayfa
18 Kasım 2023 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası, yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini küçükte olsa düşürdü

Merkez Bankası'nın Kasım ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre, yıl sonu enflasyon tahmini bir önceki döneme göre bir miktar azalarak yüzde 67,23'e düşmüştür. Aynı ankette, dolar kuru tahmini ise bir miktar düşüş göstererek 30,05'ten 30,00 TL'ye gerilemiştir.

Ankete katılan 69 piyasa temsilcisine göre, cari yıl sonunda tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 67,23 olarak öngörülmektedir. Bu, bir önceki anketteki yüzde 68,01'lik tahminin bir miktar altındadır. Ayrıca, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 43,94 olarak belirlenmiştir, bu da bir önceki dönemdeki yüzde 45,28'lik tahminden daha düşüktür.

Dolar kuru tahmini ise bir önceki döneme göre bir miktar düşüş göstererek 30,00 TL olarak öngörülmüştür. Bu, önceki anketteki 30,05 TL'lik tahminin bir miktar altındadır. Bu sonuçlar, piyasa katılımcılarının enflasyon ve döviz kuru beklentilerindeki değişimleri yansıtmaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çin, yeni uydusu Şiyan-21'i uzaya gönderdi. Kadıköy Belediyesinde Rüşvet İle İlgili Bir Operasyon Düzenledi 224 Kişinin 160 Kişisi Yakalandı Ermenistan: Azerbaycan ile diplomatik müzakerelerde anlaşma sağladık. Diğer konular belirsiz Barbie akımına uyarak tepede tırnağa pembe giyinen Berdan Mardini alay konusu oldu