Anasayfa
12 Mayıs 2022 ( 16 izlenme )
Reklamlar

Putin Yaptırımlar kapsamlı küresel bir krizi tetikliyor dedi

Putin, hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, ülke ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Rusya'nın zorlu dış koşullar ışığında çalışmalarına devam ettiğini bildiren Putin, "Küresel zorluklar ve Batılı ülkelerin yaptırım baskısından bahsediyorum. Bu yaptırımlar kapsamlı bir küresel krizi tetikliyor. Dar bakış açısına, siyasi ihtiraslara ve Rusya fobisine sahip bu yaptırımların mimarları, kendi yerel çıkarlarına ve ekonomilerine zarar veriyor." ifadelerini kullandı.

Putin, Avrupa'daki enflasyonun sert bir şekilde arttığına işaret ederek, "Bazı ülkelerde senelik bazda yüzde 20'ye ulaştı. Yaptırım takıntısının devam etmesi, Avrupa Birliği ve yurttaşlarının yan ısıra halihazırda kıtlık riskiyle karşı karşıya olan fakir ülkeler amacıyla çok çetin ve zorlu neticelere yol açacaktır." dedi.

Vatandaşların birikimleri azalıyor
Söz hususu durumun ana sorumlusu olarak Batılı ülkelere ilgi çeken Putin, "Bu durumun suçlusunun tamamen, küresel hakimiyetlerini sürdürmek için dünyanın geri kalanını feda etmeye hazır olan Batılı ülke elitlerinde olduğunu vurguluyorum." ifadesini kullandı.

Bu sene tarım pazarında iyi bir hasat beklediklerini bildiren Putin, "87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tahıl hasadına ulaşılabilir. Bu durum, hem Rusya'nın iç talebini tazmin etmesine hem de küresel ortaklarımıza tedarikimizi artırmamıza müsaade edecek." dedi.

Putin, Rus ekonomisindeki iç talebin geride bıraktığımız senenin gerisinde kaldığını aktararak, "Ayrıca, şirketlerin ve yurttaşların hesaplarındaki fonlar da azalıyor. Bunların ekonominin gidişatı amacıyla olumsuz tesir oluşturduğu açıktır ve bu tür risklerin de azaltılması gerekiyor." diye konuştu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeşilçam'ın Rambo lakaplı ismi Sönmez Yıkılmaz, 72 yaşında hayatını kaybetti Piyasalar Gözü Amerikan Merkez Bankasına Çevirdi Bugün Faiz Kararları Açıklanacak -Efendimiz Hz Muhammed (sav), Cebrail (as)'e Soruyor- Usta oyuncu Perihan Savaş