Anasayfa
01 Temmuz 2022 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Rusya Avrupa'ya doğalgaz ihracatını tamamen kesebilir açıklaması

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi doğrultusunda "Enerji Güvenliği, Temiz Enerji ve Finansmanın Rolü" başlığıyla düzenlenen konferansta, dünyanın global enerji krizinin ortasında bulunduğunu söyledi.

Bu enerji krizinden kısa bir sürede çıkılmasının olası görünmediğini bildiren Birol, 23 Şubat itibarıyla dünyadaki enerji düzeneğinin bir daha geri dönmemek üzere değiştiğini kaydetti.

Birol, gelecek devrede ticaret yollarının değişeceğini, enerjide yeni ortaklıkların gündeme geleceğini, birtakım ortaklıkların biteceğini ve yeni teknolojilerin beklenmedik şekilde güçleneceğini anlattı.

"Kömüre yönelim artacak"
Birol, enerjide bir harp halinin bulunduğunu ifade ederek, Avrupa'nın enerji verimliliğini artırma, diğer doğalgaz kaynakları bulma ve kömür santrallerinin tüketimini artırma gibi adımlarının problemi çözmede tam yeterli olamayacağını dile getirdi.

Bu yüzden Avrupa ülkelerinin acil halde yaşama geçirilecek doğalgaz dağıtım kısıtlama planlarını hazırlaması lüzumunun altını çizen Birol, "Bir yandan Avrupa Rusya'dan doğalgazı azaltmak amacıyla yola girerken, Rusya da Avrupa'ya doğalgaz ihracatını tamamıyla kesebilir. Böyle bir ihtimal bence masada duruyor. Enerji ile jeopolitik her vakit amacıyla iç içedir ama bu kadar iç içe bulunduğu bir devre hatırlamıyorum." dedi.

Birol, enerji ve besin krizinin yanı sıra dünyanın karşı karşıya kaldığı bir diğer krizin de iklim bulunduğunu anımsatarak, "İklim krizine sebep olan sektörlerin başında enerji geliyor. Dünyada iklim krizine sebep olan emisyonun yüzde 80'i enerji sektöründen geliyor." diye konuştu.

Özellikle enerji üretimde kömüre yönelimin artacağına işaret eden Birol, "2022'de dünyadaki kömür yatırımlarının yüzde 10 artacağını düşünüyoruz. Yani 2 haneli bir artış söz hususu ve gelecek senelere baktığımız vakit bu yükselişin düşeceğine dair bir emare de yok." değerlendirmesinde bulundu.

Birol, öte yandan temiz enerji yatırımlarında da bu sene yüzde 12'ye varan ciddi bir büyüme görüldüğünü belirterek, "Şimdiye kadar olmamış bir şey. Bu yatırımlar 4 ana alandan geliyor. Bu sene ABD başta olmak üzere batarya yatırımlarının ikiye katlanacağını düşünüyoruz. Dördüncüsü de elektrikli vasıtalar. Yaşadığımız enerji krizi çoğu temiz ve itimat edilir enerji teknolojilerinde beklenmedik bir sıçramaya da yol açacak gibi." dedi.

Elektrikli vasıtalarla alakalı de mühim gelişmelerin yaşandığını kaydeden Birol, "2019'da dünyada satılan her 100 vasıtatan 2'si elektrikli vasıtatı. Bu sene bizim beklentimiz her 100 vasıtatan 15'inin elektrikli vasıta olması. Yani yüzde 2'den 15'e çıkabilir. Bunun iki sebebi var. Birincisi maliyetlerin düşmesi, ikincisi teşvikler." 

Enerji güvenliği dünya gündeminin en üst esnasında yer alıyor
Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı da son devrede küresel ve çevresel ilerlemelerle beraber enerji güvenliğinin dünya gündeminin en üst esnasında yer aldığını söyledi.

Sabancı, petrol, doğalgaz, elektrik, temiz enerji teknolojileri ve yakıt sektörünün tedarik zincirlerini içerisine alan çok ebatlı bir enerji güvenliği paradigmasıyla karşı karşıya olunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"İklim güvenliği ve temiz enerji konularında gezegenimizin daha devam ettirilebilir geleceğini güvence altına almak amacıyla mühim adımların kesintiye uğramaması gereken bir devredeyiz. Daha sürdürülebilir bir gelecek amacıyla enerji güvenliğini güçlendiren, temiz enerjide büyümeyi destekleyen bütüncül bir perspektif gerek. Verimliliği, rekabetçiliği, yenilikçi iş modellerini ve temiz enerji teknolojilerini odağına alan devam ettirilebilir yatırım ve finansmanla büyümemiz gerekiyor."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İKİ SALKIM ÜZÜM TANESİ.. Kabine yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak! İşte masada iki önemli konu İngiltere-AB ticaret anlaşmasında Kuzey İrlanda krizi patlak verdi Evdeki eğlence faciayla bitti! Pınar'ı öldürüp kaçtı, korkutmak istedim dedi!