Anasayfa
07 Nisan 2020 ( 8283 izlenme )
Reklamlar

SAKIN YAPMAYIN

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü hızla yayılarak dünya çapında 74 bini aşkın insanın ölümüne yol açtı. Salgın nedeniyle ülkeler çok sayıda önlemler alırken, uçuşlar yasaklandı, büyük çaplı etkinlikler iptal edildi, sosyal mesafenin korunması için insanlara evde kalınması çağrıları yapılıyor.Bu kapsamda kendi önlemlerini de almak isteyen insanlar, maske ve eldivenlerden dezenfektanlara kadar birçok yola başvuruyor. Ancak maske tartışma yaratan konuların en başında geliyor. MASKEYE DOKUNMAYIN Maskelerle ilgili çarpıcı bir araştırma da Hong Kong’da yapıldı.


 Honk Kong Üniversitesi’nden Malik Peiris, virüsün maske üzerinde ne kadar yaşadığıyla ilgili çalışması üzerinden uyarılar yaptı.Ulaşılması en kolay ve en yaygın kullanılan cerrahi tip bir maskeye temas eden virüsün 4-7 gün arası canlı kalabildiğine işaret eden Peiris, “Bu nedenle maskeye ya da yüzümüze dokunmamak gerekiyor. Önce maskeye ardından gözlerinize dokunduğunuzda virüsü bu şekilde kapmış oluyorsunuz” dedi. Peiris, maske, eldiven veya dezenfektan farketmeksizin en önemli koruma yönteminin el yıkama olduğunu da yineledi. DSÖ DE ÇELİŞKİ YARATMIŞTI Maskelerle ilgili Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ) çelişkili açıklamalar yapmıştı. Önce maske kullanımının önemine dikkat çeken DSÖ, daha sonra hasta olmayan takmamalı demiş, hemen ardından ise çark ederek maske kullanımının faydalarını vurgulamıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ehliyeti Olanlar Dıkkat SON DAKİKA: OKULLAR YARIN TATİL EDİLDİ NE KADAR TOPLADILAR Başkan Erdoğan'ın yıllardır emek verdiği Başakşehir Şehir hastanesini yakmaya çalışanlar b'akın kimin adamı çıktı !