Anasayfa
12 Mayıs 2022 ( 3 izlenme )
Reklamlar

Samanyolu Galaksisi'nin merkezindeki kara delik

Olay Ufku Teleskobu (EHT) İş Birliği adı verdiği küresel inceleme ekibi doğrultusunda oluşturulan görüntü, dünyanın detaylı merkezlerinde eş vakitli basın toplantılarıyla tanıtıldı.

EHT grubunun proje müdürü Huib Jan Van Langevelde, Almanya'nın Garching kentinde düzenlenen basın toplantısında alkışlar ile beraber " Şimdi size Galaksimizin merkezinde yer alan kara delik Yay A'nın resmini gösterebilirim" sunumunu yaptı.
Avrupa Güney Gözlemevi'nden mevzuya dair oluşturulan yazılı açıklamada, "Gökbilimciler gökadamız Samanyolu’nun merkezindeki süper kütleli kara deliğin ilk görüntülerini paylaştı. Elde edilen neticeler nesnenin aslında bir kara delik olduğunu doğrularken, fazlası gökadanın merkezinde bulunduğu fikir edinilen bu tür dev nesnelerin doğaları ile ilgili mühim ipuçları sağladı." ifadelerini kullandı.
Kara delik tamamıyla karanlık bulunduğu amacıyla onu görebilmek teknik olarak olası değil fakat çevresinde meydana gelen madde, çekim kuvveti ve yoğunluğu kuvvetli kara delik doğrultusunda yutulmadan evvel gözlemlenebildi. 
Galaksimizdeki kara deliğin silüeti, Messier 87 Galaksisi'nin merkezinde tespit edilen M87 adlı kara delik ile mühim benzerlikler gösteriyor. Bununla beraber Yay A'nın M87'den çok daha ufak ve daha hafif bulunduğu belirtiliyor. EHT M87'nin ilk görüntüsünü 2019 senesinde paylaşmıştı.

Avrupa Güney Gözlemevi söyleminde, "Büyük kütleli nesnenin görüntüsü uzun süredir merak ediliyor. Sonuçlar bu nesnenin bir kara delik olduğunu gösterirken, bugün yayımlanan görüntüler de onun direkt olarak ilk kanıtlarıdır." ifadelerine yer verdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Burcu Esmersoy'dan evlilik sorusuna olay cevap: Çok aşığım, evlenirim Hiç öyle binlerce lira harcamayın bunu evde yapabilirsiniz PES ETMEK YOK! Mor Soğan ve Süt Karışımı mucizesi..