Yaşam
04 Temmuz 2022 ( 19 izlenme )
Reklamlar

Şehitlerden kalanlar Polis Müzesi'nde sergileniyor

Şehitlerin kalıntıları Polis Müzesi'nde sergileniyor

Kahraman Türk polis teşkilatının 177 yıllık tarihine ışık tutan ve türünün ilk örneği olan Polis Müzesi'nde sergilenen polis şehitlerinin hatıraları duygu dolu anlar yaşatıyor.

Türk Polisinin 177 yıllık tarihinde kullandığı silah, mühimmat, teçhizat, giysi, balmumu heykeller, iletişim araçları, fotoğraflar, tarihi belgeler ve daha birçok eşya Ankara'daki Türkiye'nin ilk Polis Müzesi'nde sergileniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Dikmen Ek Hizmet Binası kampüsünde bulunan müze, haftanın 6 günü ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Sultan Abdülmecid döneminden günümüze polis geçmişini tarihsel bir kronoloji içinde yansıtan müze, yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu alanda tek olan müzede ayrıca polis şehitlerinin kıyafetleri ve kişisel eşyaları da sergileniyor. Düşenlerin anılarını yakından yaşayabilen ziyaretçiler, duygusal anlar yaşarlar. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilen 24 adet kültür objesi Polis Müzesi koleksiyonundadır.

Müzede Sultan Abdülmecid döneminden günümüze kadar karakolun karakolları, polisin asayiş ve asayiş sağlama yöntemleri, karşılaştıkları olaylar ve kullandıkları araç ve gereçler sergileniyor. Altı bölümden oluşan müzenin A, B ve C teşhir alanlarında Türk polisinin tarihteki yerinin anlatıldığı bölümde tarihi kıyafetler, polisin tarihi kronolojisi, Osmanlı polis teşkilatının yapısı, madalya ve rozetler , Osmanlı karakol maketleri, tarihi animasyonlar, kahraman polisler, Türk edebiyatında suç hikayeleri, romanlar, silahlar, polis bisikletleri, motosikletler, arabalar ve helikopterler sergileniyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son dakika! Levent Göktaş, Necip Hablemitoğlu cinayet zanlısı olarak Bulgaristan'da yakalandı TikTok videosu çekmek isteyen genç adam, bir metre yükseklikten yere düşüp hayatını kaybetti. Seçim propagandası özgürlüğü sona eriyor 3 Üniversite Mezunu Olan ve Çobanlık Yapan Genç Açıklamalarda Bulundu