Anasayfa
14 Mayıs 2022 ( 2 izlenme )
Reklamlar

Türkiyeİspanya ticaret hacminde yükseliş

Türkiyeİspanya Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) 2. devre toplantısı bundan dolayı İspanya'nın başkenti Madrid'de resmi temaslarda tespit edilen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto ile görüştü.

Bakan Muş, 20 milyar dolarlık senelik çift ticaret hacmi hedefine yaklaşan Türkiye ve İspanya'nın iş birliklerini artıracak mühim potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Bakan Muş, İspanya Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada, çift ticaret hacminin 2021'de 16 milyar dolar olduğunu ve 2022'nin ilk 4 ayında bir evvelki senenin aynı devresine oranla yüzde 16'lık bir artış kaydedildiğini vurgulayarak, Kasım 2021'de Türkiye'de oluşturulan zirvede kararlaştırılan 20 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine adım adım yaklaşıldığını ifade etti.

"Türkiye, küresel ölçekte yaşanan büyük sınavlarda dahi, güvenilir ve dayanıklı bir tedarikçi olarak rüştünü bir kez daha meydana koymuştur. Türkiye en isabetli adres olmaya devam ediyor." diyen Muş, Avrupalı yapımcıların tedarikçilerini çeşitlendirmeye başladıklarında Türkiye'nin ön plana çıktığını ve bunun İspanya ile ticarete de olumlu yansıdığını kaydetti.

Türkiye'nin İspanya ihracatının aşağı yukarı 3'te 1'ini tekstil ürünlerinin oluşturduğunu ve lojistik anlamda çok iyi bir iş birliği bulunduğunu açıklayan Bakan Muş, otomotiv, makinenin yanı sıra bilişim, sıhhat, savunma, yeşil mutabakatı eylem planları ve hizmet sektörlerinde de iş birliğini geliştirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Bakan Muş, "İstanbulBarselona arasında roro gemi nakliyeciliği hattının bir an evvel açılmasını amacıyla elimizden geleni gerçekleştireceğiz. "dedi.

Diğer yandan geride bıraktığımız sene salgına karşın 104 bin İspanyol Turistin Türkiye'ye, 140 bin Türk'ün de İspanya'ya geldiği verisini paylaşan Muş, sıhhat turizmini de ilerletmek amacıyla yeterli imkanlar olduğunu ifade etti.

"Enerji ve hammadde problemi amacıyla beraber mücadele"
İspanyol bakan Maroto da iki ülkenin karşılıklı çıkarlarına uyumlu olarak, diyalog ve iş birliğini artırıcı, verimli bir toplantı geçirdiklerini vurgulayarak, "Türkiye bizim amacıyla çok mühim stratejik bir ortaktır. Dünya genelinde çok mühim ticari ortaklarımızdan biri olan Türkiye, hem ekonomik hem de ticari olarak şirketlerimiz amacıyla çok mühim bir pazar." dedi.

İki ülkenin imkanlarını en iyi şekilde kullanarak, salgın süresince çok verimli iş birliği yaptığını açıklayan Maroto, sahip olunan küresel ortamda, Türkiye ve İspanya'nın enerji ve ham madde problemlerine karşı ortak mücadele edebileceğini belirtti.

İspanyol bakan, bilhassa su, yenilenebilir enerji, havacılık, denizcilik ve savunma alanlarında deneyimli İspanyol firmaların Türkiye'deki iş birliklerini artırması davetinde bulundu.

Bakan Maroto, "Türkiye'ye ilgi artarak devam etmektedir. Orta Doğu ve Asya'ya yönelik olarak da Türkiye bizim amacıyla çok mühim bir platformdur. Türkiye'nin bu ülkelerde güçlenmesinde İspanyol firmaları da mühim katkı sağlayabilir." şeklinde konuştu.

Türkiye'de 700'den çok İspanyol, İspanya'da da 100'den çok Türk firması etkinlik gösterirken, İspanya Türkiye'nin ihracatında 5. ve ithalatında 6. sırada.

Bakan Muş, Türk ve İspanyol firmaların temsilcileriyle gerçekleştireceği toplantılarla Madrid'deki görüşmelerini sonlandırarak akşam saatlerinde buradan ayrılacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ŞEYTAN'I İMTİHANA ÇEKEN MÜMİN Bunları SAKIN yapmayın!!! BU 3 ŞEYİ YAPAN KADINI ALLAH LANETLİYOR! Rusya’dan tahminlerin üzerinde faiz düşüşü HER ŞEY DOYANA KADAR.