Anasayfa
16 Mayıs 2020 ( 16178 izlenme )
Reklamlar

UZMANLAR UYARDI

Corona virüs salgını sonrası yaşam biçimimiz tamamen değişti. Hayatımıza 'sosyal mesafe' kavramı dahil oldu. Birçok işyeri geçici olarak kapatıldı. Mayıs ayının gelmesi ile de normalleşme adımları atılmaya başladı. Bunların en önemlilerinden biri de AVM'lerin yeniden açılması oldu. Fakat artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. AVM'lerde de artık eskiden olmayan kurallar geçerli. İstanbul'daki AVM'lerde artık klima yasak... Geçtiğimiz günlerde AVM'lerde bulunan bazı mağazalar açılmaya başladı. Bir süredir AVM'ye gitmeyen kişiler de ilk günden AVM'lere yoğun talep gösterdi. Uzmanların 'gelerekli olmadıkça gitmeyin' uyarılarına rağmen AVM'lerin önünde açılış saatinden itibaren kuyruklar oluştu.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan


AVM'lerin önünde oluşan kuruk ve sosyal mesafe kurallarına uyulmamasının ardından İstanbul için özel önlemler devreye girdi. AVM’leri denetlemek için ekip kuruldu. İstanbul’da AVM’lere klima yasağı getirildi. Kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelinde bir kişinin virüs bulaştırma katsayısının (R0 değerinin) 1.56’ya düştüğünü ancak bölgelere göre değişiklik gösteren bu değerin İstanbul’da bir bölgede 16’ya kadar çıktığını söyledi. İstanbul’da 11 Mayıs günü ihtiyari açılış yapan AVM’ler önünde de uzun kuyruklar oluşunca yetkililer harekete geçti. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, önceki akşam Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında toplanarak İstanbul’daki AVM’lerde uyulması gereken kuralları karara bağladı.

yüzde 100 temiz hava AVM’lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi yüzde 100 dış ortam havasıyla sağlanacak.AVM’lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacak. Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacak.Personelin yemekleri kumanya şeklinde, tek kullanımlık malzemelerle dağıtılacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HZ.HATİCE’NİN İKİ KEFENE SARILMASI SOKAĞA ÇIKMA SAATLERİ DEĞİŞTİ KOCASI SOĞUK DAVRANAN KADINA BEŞ TAVSİYE Kadınlarda Oluşan Kistleri ve T-ümörleri Y-ok Etmeye Yarayan Doğal ilaç