Anasayfa
12 Mayıs 2022 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Yellen Terra'nın düşüşü hakkında konuştu

Enflasyonun çok mühim bir mevzu olduğunu altını çizen Yellen, "Bunun yönetimin ve milletin karşı karşıya bulunduğu bir numaralı ekonomik problem bulunduğuna dair başkanın değerlendirmesine katılıyorum." dedi.

Yellen, fiyat artışlarının çoğu kırılgan hane halkı üstünde mühim bir olumsuz tesiri bulunduğuna işaret ederek enflasyonla mücadeleye odaklandıklarını belirtti.

"Fed resesyona namacıyla olmadan enflasyonu düşürebilir"
ABD Merkez Bankasının (Fed) fiyat devamlılıkı ve maksimum istihdamı sağlamada mühim bir rol oynadığını yineleyen Yellen, enflasyonla mücadelenin Fed'in sorumluluğunda bulunduğunu, Fed'in bağımsızlığını desteklediklerini ve bankanın ideal kararları verdiğini aktardı.

Yellen, "Fed para şişkinliğini aşağı çekmek amacıyla önemli bir role sahip. Bunu gerçekleştirmek amacıyla para siyasetini sıkılaştırma mevzusu ile ilgili kendi bağımsız yargılarını kullanma sürecindeler." dedi.

Yönetim olarak da tedarik zinciri problemini ve enflasyona katkıda bulunan başka faktörleri ele alabilmek amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını bildiren Yellen, enflasyonla mücadele amacıyla çok detaylı adımlar attıklarını anlattı.

Yellen, ABD'nin iş kuvveti pazarı ile bankacılık sektörünün güçlü, hane halkı bilançolarının iyi halde ve borçlanma maliyetlerinin düşük olduğuna ilgi çekerek "Tüm bunlar, Fed'in resesyona sebep olmadan enflasyonu düşürme yolunun bulunduğunu gösteriyor." diye mevzuştu.

Terra'nın düşüşü sabitkoinlerin tehlikelerini gösterdi

Komite üyelerinin dijital varlıklara dair sorularını da yanıtlayan Yellen, sabitkoinlerin finansal devamlılıka yönelik tehlikelerini araştıran bir rapor üstünde çalıştıklarını kaydetti.

Yellen, ödeme sistemini daha süratli ve verimli duruma getirmeye yönelik potansiyel olduğunu fakat tehlikelere karşı düzenleyici bir çerçeveye gereksinim duyulduğunu vurguladı.

Sabitkoin Terra'nın düşüşünü vurgulayan Yellen, "Bu hafta, son birkaç gün içerisinde, tehlikeleri gerçek hayatta  gördük." dedi.

Yellen, sabitkoinlerin tehlikelerinin şimdilik sistemik tehdit ölçeğinde olmadığını söyleyerek "Bunu bu ölçekte finansal devamlılık amacıyla gerçek bir tehdit olarak nitelendirmezdim fakat çok süratli büyüyorlar ve yüzyıllardır banka kaçışlarıyla bağlantılı herkesin bildiği türde tehlikeler sunuyorlar." diye konuştu.

Yatırımcılar, yüksek enflasyonun oluşturduğu elverişsiz bölge sebebiyle riskli varlıklardan kaçarken kripto para pazarında kan kayıbı başladı.

Sabitkoinler kripto para pazarının mühim bir parçası olarak öne çıkarken 4'üncü en büyük sabitkoin Terra'da yaşanan düşüş sabitkoinlere dair kaygıları artırdı.

İlişkili tokenler UST ve LUNA, 7 Mayıs'tan bu yana sert azalma gösterdi. LUNA, birkaç gün içerisinde 80 dolardan sıfıra yaklaşırken UST bir doların altına geriledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alişan, dünyaevine giren Seda Sayan'a düğün hediyesi aldı Kıvanç Tatlıtuğ ve Özge Özpirinçci'nin sevişme sahneleri gündemden düşmüyor YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKTI Kehf Suresi Fazileti