Anasayfa
31 Ekim 2019 ( 40115 izlenme )
Reklamlar

13 yaşındaki bu delikanlı sadece 1500 dolarla bir ev inşa etti: bakın kapıyı açınca neler göreceksiniz

13 yaşındaki bu delikanlı sadece 1500 dolarla bir ev inşa etti: bakın kapıyı açınca neler göreceksiniz
Küçük Müteahhit Okula giden delikanlılar için yılın en güzel zamanı yaz mevsimidir. Dinlenip arkadaşlarınla oyun oynamaya vaktin olur. Dubuque, Iowa doğumlu Luke Thill ise bununla ilgilenmiyordu. Yapacak hiçbir şeyi olmadığı için sıkılmıştı.

13 yaşında

Luke yazda yapacak bir şeyler arıyormuş, o yüzden tatilde yapabileceği eğlenceli bir şeyler bulmak için internete girmiş. Bu enerji dolu delikanlı dışarıda bir şeyler yapmak istediği için YouTube’da ilginç DIY yani Kendin Yap projeleri aramış.


Ufak Tefek Evler Bu video paylaşım sitesinde gezinirken, pek çok “Ufak Tefek Ev” yapma videosuna rastgelmiş. Bilmeyenler varsa diye anlatayım: “Ufak Tefek Evler”, minik evlerde yaşama fikrini savunan bir akımdır. Bu evler ufak tefek olsa da sıradan evlerde olan her şey mevcuttur. Sadece 12 yaşında olsa da, Luke bu DIY videolarının yardımıyla ailesinin arka bahçesinde kendisine ufak tefek bir ev inşa etmek istediğine karar vermişti. Luke sıradan bir çocuk değil. Bir şeyi kafasına taktı mı, harika bir şekilde başarır!

İnşa Edebilecek Mi? Kendine ev inşa etmek gibi bir projeye başlamak kolay bir iş değil, o ev ufak tefek olsa bile. Bu projeye başlamak için pek çok farklı kaynağa ihtiyacı olacağını bildiği için çoğu çocuğun asla yapmadığı bir şeyi yaptı: anne ve babasıyla konuştu. Luke’un anne ve babası bu fikri gönülden destekledi, yazda evden dışarı çıkıp güzelce spor yapması için güzel bir yol olacağını düşündü. Bu esnada pek çok çocuk, yaz boyunca koltukta oturup televizyon izliyor veya video oyunu oynuyor olacaktı. Ne var ki Luke’un anne ve babası ihtiyaç duyduğu her şeyi ona bir anda vermektense çalışarak kazanması gerektiğine karar verdi.


Başlangıç Luke’un bu iddialı projesi hakkındaki haberler çok geçmeden mahallede yayıldı ve herkes Luke’un kararından etkilendi. Projesi için para biriktirmek adına Luke mahallede ufak tefek işler yapmaya başladı. Hayalini gerçekleştirmek için yapmayacağı şey yoktu. Luke çimleri biçti, garajları temizledi ve bulduğu diğer tüm ev işlerini yaptı. Paraya ek olarak, ufak tefek ev akımının ruhuna sadık kalmayı ve bulabildiğince istenmeyen eşyayı değerlendirip yeniden kullanılabilir bir hale getirmeyi de istiyordu.

Geri Dönüşüm ve Yeniden Değerlendirme Ufak tefek ev akımı hem basit bir yaşamla küçük evleri, hem de bu evlerin inşasında geri dönüşüme uğramış ve yeniden değerlendirilmiş eşyaları kullanmayı savunur. İnsanların topladığı çöpler genelde garajlarıyla kulübelerinde yığın haline gelir, sonra da atılır, gider. Luke Thill zaten bu garajları temizliyordu ve temizlerken işine yarayacak bolca malzemeyle karşılaştı. Hatta bir aile dostunun memnuniyetle elden çıkaracağı eski bir sokak kapısı bile vardı. Sonuç olarak insan nerelerden ne çıkabileceğini asla bilemiyor.


Yardım İstemekten Korkmadı Para karşılığında çalışmaya ek olarak, projesinde yardım karşılığında da çalıştı. Sonuçta insan gereken her şeyi internetteki DIY videolarından öğrenemiyor. Ayrıca eve elektrik bağlatmak gibi bazı konularda insanın uzmanlara danışması gerekebiliyor. Bazı şeyler için “bunu sakın evde denemeyin” denmesinin bir sebebi var. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız yaralanabilirsiniz. Luke’un komşularından birisi de garajını temizlemesinin karşılığında ufak tefek evinin elektrik bağlantısında ona yardım etmeyi kabul etti.
Herkesi Haberdar Etti Luke’un ufak tefek ev projesi kulaktan kulağa yayıldı, çok geçmeden her gün birileri projenin ne durumda olduğunu sormaya başlamıştı. İnsanların heyecan duyması Luke’u sevindirmiş olsa da, her gün aynı soruya defalarca yanıt vermek de istemiyordu. Peki çözüm ne olacaktı? YouTube! Zaten evin inşasına yardım edecek videoları izlemek için YouTube’a giriyordu, o yüzden kendine bir kanal açıp herkesin inşaat sürecini takip etmesini ve kendisinin de kayda almasını sağladı. Çok geçmeden pek çok takipçi kazanmıştı


Medyadan İlgi Bir gün Luke okuldayken müdür onu ofisine çağırdı. Böyle şeyler tüm öğrencileri strese sokabilir! Başının belada olup olmadığını bilmeyen Luke, müdürün yanına gitti. Meğer başı belada değilmiş. Luke’un YouTube ünü ve kulaktan kulağa yayılan dedikodular sayesinde yerel medya haberdar olmuş ve bir gazeteci Luke’un projesi hakkında makale yazmak için onunla röportaj yapmak istiyormuş. Luke ünlü olmak üzereydi! Bu gazeteci aslında okul müdürüyle çok yakın arkadaşmış. Peki ya ev ne durumdaydı?
Çalışmaya Başlarken Luke Thill artık inşaata başlamak için yeterince malzeme toplamıştı. Mahallede yaptığı işler ve önceki birikimleriyle birlikte ufak tefek ev projesi için toplamda 1500 dolar toplamayı başarmıştı. Böylesine genç birisi için çok etkileyici bir miktar. Luke projeye duyulan heyecandan ve medyanın ilgisinden heyecanlanmıştı, artık işe koyulmaya hazırdı. Malzemeleri toplamıştı ve bol bol araştırma yapmıştı. Tabii, buna rağmen projede birkaç küçük aksaklık yaşanmadı değil.

Yaratıcı Bir Tezgah Luke DIY yeteneklerini yaratıcı bir şekilde kullanmaya, sadece kırık boyalı cam parçaları ve cam cila kullanarak güzel bir tezgah hazırlamaya karar verdi. Bu işin nasıl yapıldığına dair bir YouTube videosu izledi ve böylece ucuz ama ilginç bir tezgah hazırlayabileceğinden fazlasıyla emindi. Ne yazık ki bu deneyimin sonu hüsran oldu. Renkli cam parçalarını istediği şekilde dizdikten sonra cam cilasını sürdü ama sıvı cila Luke’un kullandığı kalıptan sızıverdi. Ortaya çıkan dağınıklığı temizlemek uzun sürdü desek yeridir. Neyse ki bu aksaklık Luke’un projesini tamamlamasına engel olmadı.
TinyFest Luke’un ufak tefek evi çok popüler oldu ve ülke çapında haberlere konu oldu. Hatta TinyFest Midwest’ten bir görevli onunla iletişime geçti. TinyFest, ufak tefek evlerin reklamını yapan ve destekleyen bir festivaldir. Luke’tan etkinlikte bir konuşma yapmasını istediler! Zamanlama daha iyi olamazdı. Luke, kalabalık önünde konuşma yapma konusundaki İzci başarı rozetini daha yeni kazanmıştı. Bu yeteneğini kullanmak için harika bir fırsat ayağına kadar gelmişti. Hatta Luke TinyFest sitesinde konuşmacı olarak duyurulmuştu. Peki projesinin sonucu nasıl olmuştu?

Tamamen Yaşanabilir Halde Mi? Luke’un harcadığı emeğe kesinlikle değmişti, projesinde sonlara yaklaşıyordu. Evde elektrik bile vardı! Peki ya su tesisatı ne haldeydi diye soranlar olabilir… Her evde musluk suyu ve tuvalete ihtiyaç vardır. Ne yazık ki bu kadarı 13 yaşındaki delikanlı için biraz fazla olmuştu. Tesisat altyapısı oluşturmak için birkaç farklı yöntem düşünmüş olsa da, hepsi de çok büyük işlerdi. Ufak tefek ev ailesinin arka bahçesinde olduğuna göre aile evindeki tuvaleti kullanması gerekecekti. Ayrıca havalandırma da yoktu…
Ufak Tefek Evde İlk Gece Luke Thill ufak tefek evinde bir gece geçirmek ve gerçekten yaşanabilir olup olmadığını görmek için sabırsızlanıyordu, resmen bitmeden önce bile. O yüzden kışın ortasında, donma noktasının çok altındaki bir havada, dışarıdaki her şey karla kaplı olmasına rağmen, bu çalışkan oğlan ufak tefek evinde bir gece geçirmeye karar verdi. Luke ufak tefek evine sağlam bir yalıtım sağlamak için uzunca bir süre sıkı halde çalışmış olsa da, evin böylesine soğuk bir havada yeterince sıcak olup olmayacağı kesin değildi. Luke yeni yatağında ilk kez uyuduktan sonra, geceleri üst kattaki odayı çok sıcak bastığı için biraz serin hava girsin diye pencereyi açmak zorunda kaldığını mutlulukla duyurdu. İşte Bitti! Ev tamamlandığında Luke bir video turu çekti ve YouTube kanalına yükledi. Video hızla yayıldı ve neredeyse 7,5 milyon kez izlendi! Şu an kanalında videolarını izleyen 16 bini aşkın abonesi var. Luke’un tur videosu yüzlerce yorum aldı. Neredeyse hepsi fazlasıyla pozitifti. Yorum yazanların çoğu ona destek verdi ve Luke’un daha aktif olup projelere başlamaları için onlara ilham verdiğini yazdı. Başkalarıysa Luke’un yaşındayken neler yaptıklarına dair kendi tecrübelerini paylaştı.
İnsanın Evi Gibisi Yok Tamam, muhtemelen evin dışarıdan güzel göründüğüne karar vermiş ama içeride neler olabileceğini, yaşanılır durumda olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Cevap evet! Etkilenmeye hazır olun. Bu ufak tefek evde bir mutfak, salon odası, yemek odası ve ayrı bir yatak odası var. Yani aslında salon ve yemek odası tek bir oda ama ikisini ayırmak için açılıp kapanan bir masa var. Yatak odası evin diğer kısımlarından ayrı bir üst katta, böylece biraz mahremiyet sunuyor.
Krallara Layık Projenin sonuna gelindiğinde, ufak tefek ev toplam 8 metre kareydi. Mutfakta küçük bir buzdolabı, elektrikli bir ocak ve şişe su vardı. Hatta Luke duvarlara fayans bile döşemişti. Mutfaktaki mermer tezgahın altında bir depo alanı vardı. Başarısız olan boyalı cam tezgah alttaydı, kalıbı artık depo amaçlı kullanılıyordu. Mutfakta birden fazla priz bile vardı! Ama asıl salonda olanlara inanamayacaksınız…

Rahat Bir Salon Salon küçük olsa da, bir kanepe ve televizyonla döşenmişti. Her gencin hayali. Luke’un anne ve babası da ufak tefek evi uygun kabul etti. Hatta haftada birkaç kez orada uyumasına bile izin verdiler. Artık kendi evi olmasına rağmen, Luke sadece 13 yaşında. O yüzden şimdilik evden taşınmayı düşünmüyor. Ayrıca bir de tuvalet mevzusu var… Tesisat olmadığı için kalıcı olarak orada yaşaması mümkün değil. Ama asıl sonra yaşananlar Luke’u çok şaşırttı.

Manşetlerde Luke hâlâ 13 yaşındayken gazetelerin ana sayfalarına çıktı! Hem Des Moines Register, hem de Telegraph Herald gazeteleri Luke ve inşa ettiği ufak tefek ev hakkında makale yazdı ve gazetede manşete koydu. Tamamlanan ufak tefek evin haberi ülke çapında yayıldı ve hatta ABC yayın kuruluşunun Good Morning America programına kadar çıktı. Programdan insanlar Iowa’ya kadar gelip Luke’un ufak tefek evinde özel bir tura katıldı.
İlham ve Hayranlık Ufak tefek evi neden inşa etmeye karar verdiği sorulduğunda, yazda can sıkıntısı hariç tabii, Luke Thill hiç de gençlerden beklenmeyen bir yanıt verdi. “Çok fazla borca girmeden ev sahibi olmak istediğini” söyledi. Herhalde başka hiçbir 13 yaşındaki genç böyle laflar etmemiştir. Ufak tefek evin yaklaşık u’i, geri dönüşüme uğramış materyallerden inşa edilmişti. Yani bu ev hem aşırı ucuz, hem de çevre dostu! Belki hepimiz daha basit bir şekilde, daha küçük evlerde yaşıyor olsak daha fazla paramız olurdu, daha az stres yaşardık ve daha mutlu olurduk.

Rahat Bir Salon Salon küçük olsa da, bir kanepe ve televizyonla döşenmişti. Her gencin hayali. Luke’un anne ve babası da ufak tefek evi uygun kabul etti. Hatta haftada birkaç kez orada uyumasına bile izin verdiler. Artık kendi evi olmasına rağmen, Luke sadece 13 yaşında. O yüzden şimdilik evden taşınmayı düşünmüyor. Ayrıca bir de tuvalet mevzusu var… Tesisat olmadığı için kalıcı olarak orada yaşaması mümkün değil. Ama asıl sonra yaşananlar Luke’u çok şaşırttı.

Manşetlerde Luke hâlâ 13 yaşındayken gazetelerin ana sayfalarına çıktı! Hem Des Moines Register, hem de Telegraph Herald gazeteleri Luke ve inşa ettiği ufak tefek ev hakkında makale yazdı ve gazetede manşete koydu. Tamamlanan ufak tefek evin haberi ülke çapında yayıldı ve hatta ABC yayın kuruluşunun Good Morning America programına kadar çıktı. Programdan insanlar Iowa’ya kadar gelip Luke’un ufak tefek evinde özel bir tura katıldı.
İlham ve Hayranlık Ufak tefek evi neden inşa etmeye karar verdiği sorulduğunda, yazda can sıkıntısı hariç tabii, Luke Thill hiç de gençlerden beklenmeyen bir yanıt verdi. “Çok fazla borca girmeden ev sahibi olmak istediğini” söyledi. Herhalde başka hiçbir 13 yaşındaki genç böyle laflar etmemiştir. Ufak tefek evin yaklaşık u’i, geri dönüşüme uğramış materyallerden inşa edilmişti. Yani bu ev hem aşırı ucuz, hem de çevre dostu! Belki hepimiz daha basit bir şekilde, daha küçük evlerde yaşıyor olsak daha fazla paramız olurdu, daha az stres yaşardık ve daha mutlu olurduk.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Songül Karlı son haliyle dillere düştü! Estetik yetmedi, bir de filtre kullandı İsrail'in "Gazze'nin tamamen kuşatıldı" iddiasına Hamas'tan zehir zemberek yanıt: Askerleriniz siyah torbalarla evlerine dönecek Tarım Kredi'den bir güzel haber daha! 30'dan fazla üründen sonra şimdi de kasap reyonunda indirim var Ünlü Oyuncunun Eşi Bakın Kim Çıktı