Anasayfa
19 Temmuz 2022 ( 2 izlenme )
Reklamlar

15 Temmuz darbe girişiminde 6ncı yıl! O kara gecede neler yaşandı?

Fetullahçı terör örgütü (FETÖ) 6 yıl önce bugün darbe girişiminde bulunmuştu. Demokratik tarihimizde bir kırılma daha böylelikle yaşanmış oldu. 

Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşların darbe girişimini saatler içinde bastırmasıyla önlendi. 

O gece neler yaşandı?
15 Temmuz 2016 gecesi Türkiye, yakın tarihinden aşina olduğu kavramlarla yeniden karşı karşıya kaldı. Halkın İstanbul'da Boğaziçi köprülerini tutarak farkına vardığı askeri seferberliğin ne anlama geldiği kısa sürede anlaşıldı. Çok geçmeden, darbe anıları canlanan halk alçak uçuşları duydu ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, "Ordu içinde bir grup isyan girişiminde bulundu" dedi. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milletimizi meydanlara davet ediyorum" çağrısı da dönüm noktalarından biri olarak kaydedildi.

15 TEMMUZ'DA NELER OLDU?
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Türkiye'de darbe hazırlıklarını tamamlayan sivil ve askeri örgüt mensupları, harekete geçmek için 16 Temmuz günü saat 03:00'e kadar beklemeye başladı. Ancak ihanetten saatler önce önemli bir helikopter pilotu Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) başkanlığına giderek FETÖ yandaşlarının Müsteşar Hakan Fidan'ı tutuklamayı planladığını bildirdi.

Fidan, bu bilgiyi dönemin 2. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'e bildirdi ve ardından detayları iletmek üzere Genelkurmay'a bir yardımcı gönderdi. Orgeneral Güler, MİT yetkilisi ile görüştükten sonra toplantının içeriğini dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a aktardı. Akar, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Harekat Merkezi'ne uçağı üslerine iade etmesini ve hava sahasını uçuşlara kapatmasını emretti.

Ayrıca Akar, zırhlı araçların okuldan alınmasını engellemek ve Etimesgut zırhlı birliklerinin eğitim komutanlığına 4'üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Gürak'ı atayarak dönemin kara kuvvetleri komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ı gönderdi. 

Aynı zamanda Orgeneral Güler'in eski Genelkurmay Başkanı Yarbay Bünyamin Tuner, eski Genelkurmay Başkanı Personel Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç'e MİT Müsteşarı Fidan'ın Akar ile görüştüğünü bildirdi.

Akar ve Fidan'ın görüşmesi ile Çolak'ın Kara Havacılık Komutanlığı'na gittiği bilgisi darbeciler arasında dolaşmaya başladı. Sonuç olarak, Akıncı Üssü'nde darbeyi yönetecek Adil Öksüz ve diğer sivil imamların muvafakati ile 16 Temmuz'da saat 03.00'te başlaması planlanan darbe girişimi, 15 Temmuz'da saat 20.30'a başlamıştır

Darbe girişimi emrinin verilmesinin hemen ardından, Akıncı Hava Üssü'nde toplanan 33 adet özel Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) teçhizatlı bordo bereliler, Genelkurmay'a sevk edildi.