Dünya
21 Mart 2023 ( 6 izlenme )
Reklamlar

AB) ülkeleri, Ukrayna'ya 12 ay içinde 1 milyon top mermisi göndermeyi kabul etti.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Ukrayna'ya 12 ay içinde 1 milyon top mermisi göndermeyi kabul etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Brüksel'de AB üye ülkeleri dışişleri ve savunma bakanları toplantısı sırasında açıklamalarda bulundu.

AB ülkelerinin "tarihi bir karar" aldığına dikkati çeken Borrell, üye ülkelerin Ukrayna'ya önümüzdeki 12 ay içinde 1 milyon top mermisi tedarik etmeyi kabul ettiğini açıkladı.

Borrell, ilk etapta teslim edilecek mühimmat için 1 milyar euro tahsis edilecek, ikinci etapta ortaklaşa 1 milyar euroluk alım yapılacak ve top mermisi üretim kapasitesinin artırılacağı şeklinde 3 aşamalı bir yaklaşım izleyeceklerini açıkladı. son aşamada olur.

Ukrayna'ya daha fazla mühimmat sağlama sözlerini yerine getirme yolunda önemli bir adım attıklarını vurgulayan Borrell, AB Savunma Ajansı'nın projesine siparişleri karşılamak için 18 ülkenin imza attığını kaydetti.

"SÖZLEŞMEDEN MEMNUNUM"

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Önümüzdeki 12 ayda (Ukrayna'ya) 1 milyon top mermisi teslim etmeyi amaçlayan bugünkü anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum" ifadesini kullandı.

Ukrayna askerlerinin büyük bir cesaret ve kararlılık sergilediğini hatırlatan von der Leyen, Ukrayna'nın acilen cephaneye ihtiyacı olduğunu hatırlattı.

Von der Leyen, AB savunma sanayi üretimini hızlandırmak için üye ülkelerle birlikte çalışacaklarını belirtti.

“SİYASİ ANLAŞMAMIZ VAR”

Brüksel'de gazetecilere açıklamalarda bulunan Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, "Bugün güzel bir gün. isminde.

Üye ülkeler arasındaki anlaşmaya katkı sağlayan tüm kurum ve üye ülkelere teşekkür eden Pevkur, "Ukrayna'ya en kısa sürede 1 milyon top mermisi ulaştırmamız gerekiyor."


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Almanya'da CHP'nin Frankfurt'taki ofisine saldırı düzenlendi. Trump'ın ses kayıtları 2 yıl sonra ortaya çıktı! Cumhurbaşkanı Erdoğan için dikkat çeken sözler ABD'li ekonomist McMaken: ABD ve NATO, Ukrayna konusunda yanıldı. Türkiye Avrupa'da durdurulamıyor! Ülke sıralamasında 2 basamak yükseldik