Anasayfa
11 Mayıs 2023 ( 19 izlenme )
Reklamlar

Araştırma: 100 gram şekerde ortalama 20.000 mikroplastik tespit edildi.

Araştırma: 100 gram şekerde ortalama 20.000 mikroplastik tespit edildi.

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Meral Yurtsever, çeşitli markalardaki pudra ve kesme şeker ile pudra şekerinde mikroplastik varlığını araştırdığında 100 gram şekerde ortalama 20 bin mikroplastik bulduğunu kaydetti.

Plastikler, nüfusla birlikte artan çöplerin önemli bir bölümünü oluşturuyor ve plastiklerin büyük çoğunluğu tek kullanımlık. Plastik atıklar karasal ve sucul ekosistemleri önemli ölçüde etkileyebilir ve canlıların hayatta kalmasını bozabilirken, karasal ve deniz ortamlarında dağılmış plastik kalıntıların daha küçük parçacıklı biçimleri olan nano ve mikroplastikler, insan popülasyonlarına gıda veya hava solunumu yoluyla girebilir. vücut ve orada çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.
13 şeker markası incelendi

TÜBİTAK (118Y515) projesi kapsamında toz şeker, pudra şekeri ve kesme şekerde mikroplastik varlığını araştıran Yurtsever, şu şekilde 13 farklı markadan toz şeker, 3 markadan kesme şeker ve 3 markadan toz şeker incelediğini belirtti. Türkiye'de bir ilk olarak nitelendirdiği çalışmasının bir parçası olarak değerlendirildi.

Yurtsever, mikroplastikleri incelerken Nil Kırmızısı boyama tekniğini kullandığını ve bu teknikle parçacıkların boyanmasıyla plastik parçacıkların net bir şekilde parlak göründüğünü belirterek çalışmanın ayrıntılarını anlattı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meclis'e sunulan çanta önergede yer almadı! AK Parti emeklilerinden heyecanlandıran açıklama Oyuncu Hande Erçel, Kaan Yıldırım'la ilişkisi olduğunu onayladı Sinirsel kaşıntı belirtileri nelerdir? Bugünden itibaren geçerli olacak! İşte pasaport, ehliyet ve cep telefonu harçlarının zamlı fiyatları