Anasayfa
24 Temmuz 2022 ( 21 izlenme )
Reklamlar

Bir okkalı zam da yumurtaya geldi!

Bir okkalı zam da yumurtaya geldi!

Asgari ücretin yükseltilmesinin ardından gıda fiyatlarına zam haberleri peş peşe gelmeye başladı. Son haftalarda 30 lira civarında olan yumurtaların yem, nakliye ve enerji maliyetleri sebebiyle 50 liraya çıkarıldı.

Yumurta üretiminde artan yem, nakliye ve enerji maliyetleri rekor fiyat artışları yumurta fiyatlarına hemen yansıdı. Birkaç hafta önce yaklaşık 30 liraya satılan yumurta kutuda 50 lira gördü. Ucuz marketlerde orta boy yumurta fiyatları 46,5 ile 47,5 lira arasında değişiyor.

ÜRETİCİLER İSYANDA: ZARARI DURDURAMIYORUZ
Yumurta fiyatları tanesi 1,5 lira civarında ve üreticiler bir süredir toptan fiyatlarını 0,70 kuruşa indirildiğini ancak son dönemde artan dolar kuru ve akaryakıt olmak üzere bir çok maliyetlerin artması nedeniyle üretimin durduğunu söylüyor. Üreticiler yüzde 100'den fazla zarar ettiklerini fark ettiler ve hükümetten yem desteği istediler ve nakliye maliyetlerinin 3.000'den 10.000 liraya yükseldiğini vurguladılar.

BÜYÜK BOY YUMURTALAR 50 TL'YE SATILMAKTADIR
Yumurta toptancısı Süleyman Önal, fiyatların artık istikrar kazanmaya başladığını, orta boy yumurtaların 42 lira seviyesine ulaştığını, büyük yumurtaların 45 lira, XL yumurtaların ise 50 liraya satıldığını açıkladı. Önal, "Tabii piyasalarda bu 5 lira fazla oynuyorlar. Şu anda üreticiler zararlarını kapatmış değiller ama yakın zamanda gerçekten zarardan batabilecek üreticiler olduğunu düşünüyorum. Devlet acilen buna yem ve nakliye maliyetleri başta olmak üzere müdahale etmesi gerekir" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BU NASIL İNSANLIK “İklim değişikliğinin yalan olduğuna inanıyordum, şimdi bu düşüncemden utanıyorum” Çin'den ABD'ye Suçlama Geldi Detayları YORUMDA