Anasayfa
18 Mayıs 2023 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Birçok Yetişkin Hipertansiyonu Olduğunu Bilmiyor

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü'nün bu yılki sloganı, hastalıkla mücadeleye dikkat çekmek için "Tansiyonu doğru ölç, kontrol et, uzun yaşa" oldu.

Hipertansiyon, bilim adamları tarafından "gizli bir katil" olarak tanımlanıyor çünkü yüksek tansiyonu olan kişiler kan testi yaptırmadıkları için belirtilerini hissetmiyorlar ve hastalığı uzun süre fark edemiyorlar. 

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, dünya çapında 30 ila 79 yaşları arasındaki 1,28 milyardan fazla yetişkin yüksek tansiyondan muzdariptir. Bu hastaların yaklaşık yüzde 46'sının durumlarının farkında olmadığı tahmin edilmektedir.

Hipertansif hastaların yüzde 42'sinde hastalık teşhis ve tedavi edilirken, hastalığa yakalanan beş yetişkinden biri (yüzde 21) hastalığı kontrol altına alabiliyor.

Dünya çapında ölümlerin ve kalp, beyin ve böbrek hastalıklarının önde gelen nedenlerinden biri olan hipertansiyon, genellikle ucuz ilaçlarla tedavi edilir.
Ayrıca sağlıklı beslenme, obezite ve tütün kullanımından kaçınma ve fiziksel aktivite hipertansiyon riskini azaltan başlıca faktörler arasındadır.

Erken ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olan hipertansiyon son yıllarda artış göstermektedir. 1990 ile 2019 yılları arasında hipertansif hasta sayısında yüzde 100 artış oldu.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre 19902019 dönemi için hasta sayısı 2019'da 1,28 milyara ulaştı ve bu hastaların 700 milyondan fazlası tedavi edilmedi.

BÖLGEDEN BÖLGEYE DEĞİŞİR

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre Afrika, yetişkinlerde hipertansiyon insidansının en yüksek olduğu bölgedir. Bu oranın yüzde 27 olduğu Afrika bölgesini, yetişkinlerde hastalığın görülme sıklığının yüzde 25 olduğu Karayipler izliyor.

Amerika bölgesi, yüzde 18 ile durumun en düşük insidansına sahip bölgedir. Bölgede 180 milyon yetişkini etkileyen hastalık önlenirse her yıl yaklaşık 420 bin hayat kurtarılabilir.

Sayıları 1,28 milyardan fazla olan dünyadaki hipertansif hastalarının üçte ikisinden fazlası, düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor.

2019 verilerine göre dünya çapında hipertansif hasta oranlarının en düşük olduğu ülkeler Kanada, Peru ve İsviçre olurken, kadınlarda en yüksek oranların Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ve Paraguay'da olduğu; Erkeklerde Macaristan, Paraguay ve Polonya'da görülür.

Yüksek tansiyonun etkili bir şekilde tedavi edildiği ülkeler Kanada, İzlanda ve Güney Kore olurken, Sahra altı Afrika, Asya'nın orta, güney ve güneydoğu bölgeleri ve Pasifik ada ülkelerinde hastaların tedaviye erişimde zorluk yaşadıkları tespit edildi. .

Erkeklerde yüksek tansiyon gelişme olasılığı yüzde 37,6 iken bu oran kadınlarda yüzde 33 civarında. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kağıt parayı sayarken yanlışlıkla fark etti! Türkiye’nin Dış Borcu 181,4 Milyar Dolar Diyarbakır'da toplu açılış töreni güne damga vurdu! Erdoğan sahada yükselen pankartlara büyük ilgi gösterdi Wall Street'te resesyon beklentileri artıyor