Anasayfa
25 Eylül 2022 ( 12 izlenme )
Reklamlar

Çin'de darbe olduğu ve Devlet Başkanı Xi Jinping'in tutuklandığı iddia ediliyor.

Çin'de darbe olduğu ve Devlet Başkanı Xi Jinping'in tutuklandığı iddia ediliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping'in ordu tarafından tutuklandığı ve darbe düzenlendiği iddia ediliyor. İddiaya göre, 105 yaşındaki eski Çin Komünist Partisi daimi üyesi Song Ping liderliğindeki bir grup, Xi'yi vatana ihanet ve orduyla işbirliği yapmakla suçladı. Komitenin Xi'yi ev hapsine aldığı söyleniyor.

İddialara göre Çin'de çok fazla askeri hareketlilik var. Ülkede tren seferlerinin durdurulduğu ve birçok uçuşun iptal edildiği söyleniyor. ABD merkezli bir gazetecinin geçtiğimiz günlerde paylaştığı ve Çin ile ilgili haberleri gösteren bir video, darbe söylentilerini daha da alevlendirdi. Görüntüler, Pekin'e giren büyük bir askeri konvoyu gösteriyor.
GÖREVDEN ALINDIĞI SÖYLENİYOR
İddiaların ardından; Çin Komünist Partisi'nin en üst yönetim organı olan Daimi Komite, Xi'yi görevden alır ve onu ev hapsine alır. 105 yaşındaki eski bir ÇKP daimi üyesi olan Song Ping liderliğindeki bir grup, Xi'yi ihanetle suçladı ve orduyla işbirliği yaptı. Komitenin Xi'yi ev hapsine aldığı söyleniyor.

Çin Komünist Partisi, Mao'nun ölümünden yakın zamana kadar eşler arası bir komite tarafından yönetiliyordu. Çinli liderler en fazla iki dönem görev yapabilirler. Xi, bu düzeni yıkmak ve Mao gibi tek adam olmak için çok ciddi adımlar atmıştı.

"XI YURT DIŞINA GİDERKEN PLANLANMIŞ"
Başkan Xi, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün toplantısı için yurtdışına gittiğinde, ordunun harekete geçtiği ve Xi'nin yetkilerini elinden aldığı bildirildi. Ayrıca büyük bir askeri konvoyun Pekin'e girerek şehri kontrol altına aldığı, ülkede bir karşı darbeyi önlemek için giriş ve çıkışları kapattığı da söylentiler arasında.

DAHA ÖNCE NE DEDİ?
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, iki gün önce, silahlı kuvvetlerde gelecekteki reformlar için planlamayı hızlandıracağını ve orduyu savaşa hazırlığa odaklanmaya yönlendireceğini duyurdu. Bu emir, Çin'in Tayvan'a karşı askeri bir operasyon başlatacağını iddia ediyordu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

o küçük kız büyüdü... İstanbul'a ne kadar yağmur yağacak? İmamoğlu hafta sonu için bambaşka bir tabloya işaret etti. Son Dakika: Elon Musk, Twitter'ı resmen satın aldı: "Daha fazla para kazanmak için yapmadım" Bakan Soylu'dan Cemevi Saldırılarına İlişkin Önemli Açıklama: Eski Türkiye'nin Ayak İzlerine rastlanıldı