Anasayfa
08 Mayıs 2022 ( 15 izlenme )
Reklamlar

Çocuk felcini sonlandırmak için küresel davet

Küresel Çocuk Felcini Yok Etme Girişimi (GPEI) 20222026 Stratejisi’ni finanse etmeye yönelik yatırımları teşvik etmek amacıyla yeni taahhütler aradığını duyurdu. Strateji tamamıyla finanse edilirse, önümüzdeki beş sene süresince senede 370 milyon çocuğun aşılanması ve 50 ülkede çocuk felci ve başka hastalıklar amacıyla küresel sürveyans faaliyetlerinin devam etmesi sağlanacak.

2022'de G7 başkanlığını yürüten Almanya Hükümeti, ülkenin Ekim ayında gerçekleşecek 2022 Dünya Sıhhat Zirvesi’nde GPEI Stratejisi amacıyla taahhüt etkinliğine ev sahipliği gerçekletireceğini açıkladı. Almanya Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı Parlamento Devlet Sekreteri Niels Aynen şunları söyledi: “Güçlü ve tamamıyla finanse edilen bir çocuk felci programı, dünyadaki sıhhat sistemlerine yarar sağlayacaktır. Bu nedenle, bütün paydaşların çocuk felcini yok etmeye yönelik bu yeni stratejiye tam destek sağlama taahhüdünde bulunması çok önemli. Ekim ayında gerçekleşecek Dünya Sıhhat Zirvesi'ndeki çocuk felci taahhüt etkinliği, bağışçıların ve ortakların çocuk felcinden ayrıştırılmış bir dünyaya desteklerini yinelemeleri amacıyla kritik bir fırsat. Çocuk felcinin ortadan kaldırılmasını ortak önceliğimiz halina getirirsek ancak başarılı olabiliriz.”

YENİ VAKALAR

Vahşi virüse bağlı çocuk felci vakaları tarihi bir düşüşte ve hastalık yalnızca Pakistan ve Afganistan'da endemik. Bu hal bulaşı durdurmak amacıyla eşi benzeri olmayan bir fırsat. Bununla beraber kısmen COVID19 pandemisinin etkilerinden kaynaklanan son gelişmeler, bu ilerlemenin kırılganlığını meydana koydu. Şubat 2022'de Malavi 30 senedir ilk kez vahşi çocuk felci olayını ve Afrika Bölgesi de 2016'dan bu yana ilk kez, Pakistan kaynaklı virüsle bağlantılı çocuk felci olayını doğruladı. Nisan 2022'de Pakistan, Ocak Ayı 2021'den bu yana ilk vahşi virüse bağlı çocuk felci olayını kaydetti. Bu sırada, yetersiz aşılanmış toplumlarda meydana çıkabilen çocuk felci virüsünün varyantları olan cVDPV (dolaşımda olan aşı kaynaklı polio virüs) salgınları da yakın vakitte İsrail ve Ukrayna'da teşhis edildi ve Afrika ve Asya'daki çoğu ülkede dolaşıma girdi.

MÜCADELE, TASARRUF SAĞLAYABİLİR

Yatırım etkinliği, çocuk felci salgınlarını denetim etmenin bedeliyle karşılaştırıldığında, çocuk felcini sona erdirme girişiminin bu yüzyılda tahmini 33,1 milyar dolar tasarruf sağlayabileceğini gösteren yeni modellemenin ana hatlarını çiziyor. UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell şu açıklamalarda bulundu: “Kaydedilen şaşırtıcı gelişmeye karşın çocuk felci halen dünya genelinde pek çok çocukta felce yol açıyor ve tek bir çocuk bile çok fazla. Daha çok çocuğun bu yıkıcı hastalıktan muzdarip olmasına izin veremeyiz. Bunu nasıl önleyeceğimizi biliyoruz ve buna çok yakınız. Mücadeleyi bitirmek ve her çocuk için çocuk felcinden arınmış bir dünya elde etmek amacıyla ne gerekiyorsa yapmalıyız.”
Yeni sona erdirme stratejisi, çocuk felci faaliyetlerini, etkilenen ülkelerdeki başka asli sıhhat programlarıyla bütünleştirmeye, riskin en yüksek bulunduğu toplumlardaki hiç aşılanmamış çocuklara daha etkin şekilde ulaşmaya ve itimat ve aşı kabulü meydana getirmek amacıyla mahalli liderler ve nüfuz sahibi şahıslarla olan etkileşimi güçlendirmeye odaklanıyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Müge Anlı'nın canlı yayınında ortalık karıştı! Kızgın yaşlı kadın öfkesini kustu: Kalkarsam ümüğünü sıkarım Yabancı şirketin ‘Petrol yok’ diyerek kapattığı kuyudan petrol fışkırdı E-ngelli Gelin Düğününde Herkese S-ırrını Açıkladı ve Damat Gözyaşlarını Tutamadı! Bir geline iki damat! İşte yaşanan olay! Herkes bunu konuşuyor..