Anasayfa
06 Ekim 2022 ( 7 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TBMM açılış töreninde yeni anayasa çağrısı: Darbe zamanlarının izlerini sileceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TBMM açılış töreninde yeni anayasa çağrısı: Darbe zamanlarının izlerini sileceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'nin yeni dönem açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Yeni parlamentomuzun Türkiye'yi hak ettiği yeni anayasa ile buluşturarak darbe döneminin izlerini sileceğine inanıyorum" dedi.

6. yasama yılının 27. seçim döneminin başlaması münasebetiyle TBMM'deki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törenin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 6. Yasama'nın 27. Dönemi özel gündemiyle toplandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop'un açılış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıktı.

"EK REFORMLAR YAPACAĞIZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili olarak, "Geçmişte yıkıcı rekabet görüntüsü veren yasama, yürütme ve yargı erkleri birbirini destekleyen anlayışlarla çalışmaktadır. Önümüzdeki dönemde yeni idari uygulamalarla birlikte edindiğimiz tecrübeler ışığında eksiklikleri giderecek bir anlayışla geliştirmeyi planlıyoruz. "Kazandığımız tecrübeye dayanarak yenilik yapmaya devam edeceğiz. Yüce Meclisimiz ile tamamlayıcı reformları inşa edip uygulayacağız. Bu, yasama ve yürütme olarak ortak gündemimizin üst sıralarında yer alacaktır." kullanılan cümleler.

“ASKIDA KALAN DİĞER KONU YENİ ANAYASADIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada yeni bir anayasa çağrısında bulunarak, “Yüreğimize yakın olan bir diğer konu da yeni anayasadır. Ülkemizi sivil, yeni, demokratik ve bütünleştirici bir anayasaya götürmelidir. Ne yazık ki 2013 ve 2021'deki yeni anayasa taleplerimiz bu başarı için yeterli olmadı, meclisteki ortak komisyon bloke edildi ve ikinci çağrımıza somut bir cevap alamadık.

"DARBE ZAMANLARININ İZLERİNİ SİLECEKTİR"
Yeni parlamentomuzun Türkiye'yi hak ettiği yeni anayasa ile buluşturarak darbe dönemlerinin son kalıntılarını da ortadan kaldıracağına inanıyorum. Aynı zamanda bunu gelecek nesillere karşı bir yükümlülük ve önümüzdeki dönemde gençlerimize sunacağımız en büyük başarı olarak görüyoruz. Halkımızın temel hak ve özgürlüklerini en üst düzeye çıkaran sessiz devrimler gerçekleştirdiğimiz için yeni anayasa çalışmalarını tamamlayacağımızı umuyorum.

Türkiye'yi vesayetin, darbelerin, baskı ve zulmün utancından, vatandaşlarımızı menşei, inancı, mezhebi, tavrı, kılık kıyafeti, kültürü nedeniyle aşağılanmaktan hep birlikte kurtardık. Yeni anayasayla, bu kazanımları gerektiği gibi yapmak istiyoruz." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Irak'ın kuzeyinde şehit olan 6 askerimiz bugün düzenlenecek törenlerle son yolculuklarına uğurlanacak İntihar teşebbüsünde bulunmuştu! Ünlü rapçi Sansar Salvo ailesini Adalet Bakanlığı'na şikayet etti Kaan Urgancıoğlu, sevgilisi Burcu Denizer ile Evlendi Almanya'dan Hindistan ile işbirliği