Anasayfa
12 Mayıs 2022 ( 15 izlenme )
Reklamlar

Detayıyla Büyüleyen Şakayık Çiçeği

Detayıyla Büyüleyen Şakayık Çiçeği

Çiçekler ruhumuzu demleyen, enfes kokuları ile büyüleyen canlılar. Her çiçeğin farklı anlamlara sahip olması çiçeklere ayrı bir zevk katıyor. Mesela; gülün aşkı simgelemesi… kokuları ise sakinleştirici etkisi var. Hollanda’da lalelerden sanat eseri yapılması gibi. Çiçekler bazen sofralarımıza misafir oluyor. Gül reçeli, bitki çayları. Doğaya çok şey borçluyuz. Bazı içeceklerin özellikleri ise insanı şaşırmaya yetiyor. Şakayık çiçeği gibi… açtıktan sonra sadece iki hafta yaşam süresi olan bu özelliğiyle dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. Diğer adıyla “ayı gülü” olarak bilinen şakayık çiçeği Antalya, Konya ve Muğla’nın yüksek kesimlerinde yetişiyor. Mayıs ayının başında açan İstanbul’un şile ilçesinde nadir de olsa görülüyor. Bu yıl ise soğuk hava şartlarından dolayı geç açtı. Özelikle Şile’nin ev sahipliği yaptığı ziyaretler tarafından çokça keşfedildi. Nadir bulunan bu çiçekleri dalında bırakmak gerek. Gelecek nesillerin bizim gibi şakayık çiçeğini görebilmeleri için korumak önemli meseledir.

Şakaayık Çiçeğini Koparana Vatandaşlara Caydırıcı Ceza

Nadir olan ve birçok bitki gibi nesli tükenmekte olan bitkiler statüsünde şakayık çiçeği… korumak bizlerin elinde. Çiçeklerin dalında güzel olduklarını anladığımızda birçok canlının hayatını kurtaracağız. Her şeyden önce kendi hayatımızı kurtaracağız çünkü ekosistemdeki her bir canlının bir görevi var ve doğa ben kelimesinden daha çok biz kelimesini sever. Maalesef hala bazı insanlarımız bunun bilincini oturtamayan insanlar var. Bu tarz insanlar için caydırıcı cezalar etkili oluyor. Şile belediyesi Şakayık çiçeğini koparanların önüne geçebilmek adına önlemler almaya devam ediyor. Bu önlemler kapsamında koparan kişilere 110 bin lira para cezasın getirdi. Devamında açıklamalarda bulunan Şile Belediyesi Başkanı İlhan Ocaklı "Şakayık çiçeği endemik bir bitki türü, yaklaşık 110 bin lira koparma cezası var. Bu çiçekleri korumanın ve bizden sonraki nesillere aktarılmasının gayreti içerisindeyiz. Şakayık çiçeği yavaş yavaş tomurcuklanmaya ve açmaya başladı. Bizden sonraki nesillere aktarılacak değerli bir çiçek çeşidi. İstanbul'da sadece Şile'de yetişiyor. Biz de endemik bitki türlerini koruma altına alarak, belediyecilik anlamında üstümüze düşen görevleri yapmanın gayreti içerisindeyiz." Diyerek açıklamalarda bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Misafir Gelmeyince Üç Ay Bir Şey Yemedi Bodrum'un nüfusunun bu yaz 2 milyonu bulması bekleniyor: 'Altyapı kaldırılmayacak' uyarısı Elçin Sangu, 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hangi adayı destekleyeceğini açıkladı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gökçe: "Gayrimenkul fiyatlarındaki artış ile Türkiye dünya genelinde rekor kırmıştır" dedi