Anasayfa
24 Mart 2023 ( 5 izlenme )
Reklamlar

Dışişleri Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç başkanlığında toplandı

Dışişleri Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç başkanlığında toplandı.

Toplantıya Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli İstihbarat Başkanlığı yetkilileri de katıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin yasa tasarısı hakkında milletvekillerine bilgi verdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından dayanışma amacıyla 1617 Mart tarihlerinde Kahramanmaraş ve Ankara'yı ziyaret ettiğini hatırlatan Akçapar, Finlandiya ile ikili ilişkilerin olumlu bir çerçevede olduğunu belirtti.

Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün, AvrupaAtlantik bölgesinin güvenliğini derinden sarsan Ukrayna savaşının bir sonucu olduğuna dikkat çeken Akçapar, şunları kaydetti:

“Rusya ile 1.340 kilometrelik sınırı paylaşan Finlandiya, savunma ve güvenlikte uzun yıllardır sürdürdüğü tarafsızlık politikasını savaşın başlamasıyla birlikte terk ederek NATO'ya katılma kararı aldı. Finlandiya NATO'ya katılım başvurusunu 18 Mayıs 2022'de yaptı. 

NATO'ya katılma arzusu Müttefik olacak İsveç ve Finlandiya'nın ülkemizin meşru güvenlik kaygılarını önemsediğini ve başından itibaren Müttefik dayanışma ruhu içinde hareket etmesi gerektiğini vurguladık, Terörle mücadeledeki kararlılıklarının altını çizmek, bu alandaki adımları ve iş birliğini artırmak ve yaptığımız üçlü görüşmelerle ülkemize savunma sanayii ihracatına getirilen kısıtlamaları kaldırmak amacıyla üçlü anlaşmaya imza attık. Sürecin daha da geliştirilmesi için bir yol haritası olan bu belge ile İsveç ve Finlandiya somut taahhütlerde bulunmuşlardır. 

Hütler iki ana başlık altındaydı. Bunlardan biri de Türkiye'nin terörle mücadelesine destek vermek. İkincisi, ülkemize getirilen savunma sanayi ürünleri üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması."

KALICI ORTAK MEKANİZMA

Akçapar, üçlü anlaşma kapsamında üç ülke arasında taahhütlerin uygulanmasını izlemek için kalıcı bir ortak mekanizma kurulduğunu açıklayarak, bugüne kadar üç kez toplanan mekanizmanın Finlandiya'dan sonra da faaliyetlerine devam etmesi konusunda tüm tarafların hemfikir olduğunu söyledi. ve İsveç NATO üyesi oldu.

Akçapar: "Finlandiya, bu sürecin başından itibaren ülkemizin hassasiyetlerini ve beklentilerini karşılama konusunda daha hazırlıklı ve kararlıydı."

"BAŞVURU İÇERİSİNDE KENDİMİZE REDDETTİK"
Akçapar, bu süreçte Finlandiya'dan Türkiye'ye üst düzey ziyaretler yapıldığını ve kurumlar arası istişare ve temasların arttığını hatırlatarak, Finlandiya'nın ilgili kanunlarda değişiklik yaparak terör örgütüne katılmayı özendirme, yardım ve yataklık etme unsurlarını ele aldığını kaydetti. terörü suç olarak düzenler.

Akçapar, bu kuralın uygulamaya da yansıdığını söyledi:

“Terör örgütü sembolü taşıyan gösterilere Finlandiya polisi müdahale ederek propaganda yaptı, provokatör eylemlere karşı önlem aldı. Dışişleri bakanlıkları arasında terörle mücadele istişareleri yaptık. Finlandiya yasalarına göre Kuran yakmak suçtur, bu tür gösteriler değildir Finlandiya terörle mücadelede irade ve kararlılığını gerek yönetmelikte gerekse uygulamada göstermiş, istek ve taleplerimize karşılık verdiğini göstermiştir. savunma sanayisinin payı kalktı, savunma sanayi firmalarımız artık Fin firmaları ile yakın çalışıyor.

Sonuç olarak, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö'nün geçtiğimiz hafta ülkemize yaptığı ziyarette, Finlandiya'nın katılım protokolünün Yüksek Meclisimiz tarafından onaylanması sürecinin başlatılmasına karar verildiğini açıkladı. Finlandiya'nın üyeliğinin NATO ittifakını güçlendireceğine, İttifak'ın tehditlere karşı yük paylaşımına, NATO'nun caydırıcılığına, bölgesel güvenliğine ve terörle mücadeledeki kararlılığımıza katkı sağlayacağına inanıyoruz. Finlandiya ile ittifakımızın ikili ilişkilerimizin gelişmesine de katkı sağlayacağına inanıyoruz."

Müzakerelerin ardından Finlandiya'nın Kuzey Atlantik Antlaşması'na (NATO) katılım protokolünü onaylayan yasa tasarısı kabul edildi.

akış

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Büyük usta sanatçı.. Faiz kararı sonrası kredi kartı faizleri de değişiyor! 1 Ekim'den itibaren geçerli olacak ‘Asla Affetmem’ diyenlere.. Fenomen Bilal Hancı eşini aldattı! Karısı Esin Çepni gözyaşları içinde ihanet görüntüsünü ifşa etti