Anasayfa
02 Nisan 2024 ( 2 izlenme )
Reklamlar

Dolar ve euro ne kadar oldu? İşte döviz kurunda son durum

Cuma günü 32,2190 TL'den kapanan dolar, yeni haftanın ilk gününe 32,3020 TL'den başladı. Euro ise 35,1450 TL'den kapanmış ve yeni haftaya 35,1710 TL'den başlamıştır. Piyasalar, Perşembe günü açıklanacak olan Merkez Bankası politika faizine odaklanmış durumda.

İstanbul serbest piyasada dolar 32,3020 liradan, euro ise 35,1710 liradan işlem görmeye başladı. Önceki haftanın son işlem gününde dolar 32,2190 TL'den, euro ise 35,1450 TL'den kapanmıştı.

21 Mart Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizi kararını açıklayacak. Geçen ay yüzde 45'te sabit tutulan faizin bu ay da sabit bırakılması bekleniyor.

Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketine göre, politika faizine ilişkin cari ay sonuna yönelik beklenti yüzde 45, 3 ay sonrası için ise yüzde 46,85 olmuş, 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi de yüzde 36,62'den yüzde 36,96'ya çıkmıştı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl başlaması beklenen faiz indirimlerinin zamanı ve hızına ilişkin belirsizlik devam ederken, bu hafta küresel bazda para politikasına ilişkin soru işaretlerinin sınırlı da olsa azalabileceği tahmin ediliyor.

Analistler, geçen hafta ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin beklentileri aşmasıyla Fed'in yılın ilk yarısında faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik ihtimallerin zayıfladığını belirtiyorlar. Çarşamba günü bankanın faiz kararını açıklamasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı sözlerin, varlık fiyatları üzerinde etkili olmasının beklendiği ifade ediliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İstanbul'da mezar yeri ücretlerine yüzde 54 zam Yeşil Eriğin Bu Faydasını Bilseydiniz Sürekli Yerdiniz Ağrı Belediye Başkanı Sayan'dan ortalığı karıştıracak iddia: CHP'li büyükşehir belediye başkanı AK Parti'ye geçmek istiyor Tüm gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi! Erdoğan neden düşük faiz-yüksek fiyat politikasında ısrar ediyor, riskler nerede?