Anasayfa
04 Mayıs 2022 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Dünyanın En Büyük Mavi Elması 57.5 Milyon Dolara Alıcı Buldu

Dünyanın En Büyük Mavi Elması 57.5 Milyon Dolara Alıcı Buldu

 

Hong Kong’ta düzenlenen müzayede evinde açık artırmada dünyanın en büyük mavi elması rekor bir fiyata satıldı. Adını açıklamayan alıcı, açık artırmada son anda 48 milyon dolarlık teklifi bir daha yükseltti. 15.10 karatlık elmas 8 dakika içinde 57.5 milyon dolara alıcı bulmayı başardı. Dünyanın en büyük mavi elması birçok milyarder tarafından rağbet gördü. 

De Beers Cullinan Blue adlı mavi elmas 8 dakikalık açık artırmada kısa süre içerisinde alıcı gördü. Müzayede evi Sotheby’s Hong Kong’taki şubesinde düzenlenerek açık artırmada 15.10 karatlık dünyanın en büyük mavi elması 57.5 milyon dolara alıcı buldu. 8 dakika gibi kısa bir süre içerisinde açık artırma yarışında dört alıcının kıyasıya mücadele ettiği belirtildi. Adı açıklanmayan kişinin büyük çaba gösterdiği ve sonunda dünyanın en büyük mavi elmasına sahip olduğu söyleniyor.

 

Kimin Aldığı Açıklanmadı

 

Açık artırma şekliyle satılan dünyanın en büyük mavi elması kimin satın aldığı şirket tarafından açıklanmadı. Dünyanın en büyük mavi elmasını satın alan kişinin telefon üzerinden bağlandığı söylenirken son anda 48 milyon dolarlık teklifi artırarak açık artırmayı kazandığı belirtildi. Büyük uğraşlar sonucunda dünyanın en büyük mavi elmasının sahibinin kim olduğu hala bilinmemekte. Milyoner olduğu söylenilen kişi tanıdık bir kişilik mi sorularını şirket cevaplamakta. 

 

Çok Nadir Bir Parça

 

Güney Afrika’daki Cullinan madeninde 2021 senesinde bulunan ve çok nadir bir parça olduğu söylenilen dünyanın en büyük mavi elmasının zor bulunan hatta bulunmayan bir renginin olduğu söyleniliyor.  Sotheby’s geçmişten günümüze yalnızca 10 karatın üzerinde 5 elmas satıldığını ve bunlardan hiçbirini 15 karatı geçmediğini dile getirdi.

 

Dünyanın En pahalı Elması 70 Bin Dolar Fazlaya Satıldı

 

Satılan dünyanın en büyük mavi elmasının taşı 57.471.960 dolara alıcı bulduğu belirtilirken dünyanın en değerli elması 14.62 karatlık Oppenheimer Blue adlı elmastı. Bu elmas De Beers Cullinan’dan yalnızca 70 bin dolar daha pahalıya alıcı buldu. Söylenilen o elmas, 57 milyon 541 bin 779 dolara satılmıştı.    

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

NAMAZ VAKİTLERİ BAKIN NE MANAYA GELİYOR ?? HDP'li vekilleri taşıyan minibüs taksiyi biçti: Ölü ve yaralılar var RTÜK, kadın karakterlerin yakınlaştığı "Jurassic World Kretase Campı" filmi için Netflix'e yaptırım uyguladı. Yurtdışı Üretici Fiyatları Endeksi (YD-ÜFE) Mayıs'ta aylık yüzde 6,51 arttı