Anasayfa
25 Nisan 2024 ( 17 izlenme )
Reklamlar

Dünyanın ilk 6'lı çapraz karaciğer nakli Malatya'da yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, dünyanın ilk 6'lı çapraz karaciğer naklinin Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü'nde başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu. Bakan Koca, daha önce de aynı merkezde ilk 4'lü ve 5'li çapraz karaciğer nakillerinin yapıldığını belirtti. 


Çapraz nakil ameliyatları, hastaların kendi vericilerinden organ alamamaları durumunda, aynı durumdaki hastalar arasında birinin vericisinden diğerinin alıcısına nakil yapılması anlamına gelmektedir. 6'lı çapraz karaciğer nakil ameliyatları, bu alanda büyük bir başarı olarak değerlendirilirken, nakil bekleyen hastalar için umut kaynağı olmaktadır. 

Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise bu başarıyla ilgili yaptığı açıklamada, 6'lı çapraz karaciğer naklinin dünyada bir ilki temsil ettiğini ve bu modelin ülkede ve dünyada karaciğer nakli bekleyen hastalara umut olabileceğini belirtti. Prof. Dr. Yılmaz, çapraz karaciğer naklinin Malatya İnönü Üniversitesi'nin bir uzmanlık alanı haline geleceğini ifade etti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kırmızı ve gri kategorilerde aranan 2 terörist etkisiz hale getirildi Staj için gittiği koleje başörtüsü yüzünden kabul edilmedi! Soruşturmanın ardından bakanlık müdahale için devreye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TBMM açılış töreninde yeni anayasa çağrısı: Darbe zamanlarının izlerini sileceğiz İngiltere'de istediği zammı alamayan Amazon çalışanları greve gitti