Anasayfa
28 Haziran 2022 ( 21 izlenme )
Reklamlar

Ekmek fiyatlarını frenleyen uygulamanın süresi hakkında açıklamalar

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal Bloomberg HT’nin sorularını cevapladı.

Güldal, TMO’nun un regülasyonunun son olarak 1 Haziran’a kadar uzatılmasına ve sürecin nasıl devam edeceğine dair soruya " Geçen sene başlatılan programın yeni hasat devresine kadar devam edeceği ilan edilmişti. Mayıs ayı sonuna; artık yeni hasat devresine geldiğimizde, un fiyatlarının minimize edilmesi noktasında ekmek yapımcılarına pazarının yüzde 3540 oranında daha ucuz fiyattan un teslim edilmesini sağlayarak undan kaynaklı ekmek fiyatlarındaki yükselişin minimize edilmesi sağlandı. Enflasyon ile mücadelenin yoğun bir şekilde yaşandığı bu dönemde, bu sürecin TMO doğrulTusunda devam ettirilmesi ve önümüzdeki hasat devresine kadar regülasyon programının devam etmesi planlanmakta. 20222023 devresinin sonuna kadar bu regülasyon devam edecek" şeklinde cevap verdi.
"Geçen seneden çok daha iyi bir rekolte söz hususu"
Bu sene bilhassa arpada geride bıraktığımız seneden çok daha iyi bir rekoltenin söz hususu bulunduğunun altını çizen Güldal "Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ürün teslim eden üreticilerimizin 2022 senesi 1 Eylül’e kadar TMO’ya satmaları kaydıyla buğdaydan alacakları ton başına 1000 TL, arpadan da alacakları 500 TL'nin ödemesi Ekim ayında olacaktır" dedi.

Gürdal "Üreticilerimizin üretmiş oldukları mahsulün çoğunu olası bulunduğu kadar TMO olarak alabilmek ve içeriden stoklarımızı oluşturmak istiyoruz. 20222023 tüketim devresi diye tanımladığımız Eylül ayından bir ileri hasat devresine kadar TMO’nun regülasyon uygulamaları kapsamında kesinlikle stok oluşturması gerekiyor. Bu avantajların sağlanmasının nedeni mahalli piyasadan stok meydana getirmek.

Geçen sene, Türkiye’de az miktarda imal edilen ürünün, gereksinim kadar olan sayısını Türkiye’de bulundurmak amacıyla düzenlemeler yaptık. Bu sene Türkiye, derhal derhal kendisine yetebilecek miktarda mahsul üretimi devresini yaşıyor. Dolayısıyla bu yönüyle geride bıraktığımız seneden ayrışıyor" diye konuştu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hande Erçel ve Hakan Sabancı, tatil rotalarını Portofino'ya çevirdi Dokuz aylık hamile olan kadın bebeğiyle birlikte trafik kazasında hayatını kaybetti Müjdeli Haber Hazal Kaya, "İki gün çalıştık artık kalkamıyoruz."