Anasayfa
17 Eylül 2023 ( 1 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan: Gerekirse Avrupa Birliği'nden ayrılırız

Erdoğan: Gerekirse Avrupa Birliği'nden ayrılırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78.ncisi düzenlenen genel kurul görüşmelerine katılmak üzere ABD'ye gitmeden önce havalimanında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Avrupa Parlamentosu'nun hafta içinde kabul ettiği Türkiye raporuna ilişkin değerlendirmesi sorulan Erdoğan, şunları söyledi: “Avrupa Birliği (AB), Türkiye'den kopmaya çalışıyor. Bu gelişmeleri bizler değerlendireceğiz ve bu değerlendirme sonrasında gerekirse Avrupa Birliği'nden ayrılırız" dedi.

Avrupa Parlamentosu raporunda, Türk hükümetinin radikal bir rota değişikliği olmadan Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin devam edemeyeceğini belirtti.

Hangi konulara vurgu yapıldı?
Avrupa Parlamentosu, İspanyol raportör Nacho Sanchez Amor'un hazırladığı tavsiye kararı niteliğindeki 2022 Türkiye raporunu çarşamba günü kabul etti.

TBMM'de 434 milletvekili raporun kabul edilmesi yönünde oy kullandı. 18 milletvekili ret oyu verirken, 152 milletvekili çekimser kaldı.

Raporda, Türk hükümetine, Avrupa Birliği'ne ve üye ülkelere daha yakın işbirliği kurmaya ve mevcut çıkmazı aşmaya çağrıda bulunuldu.

"ABTürkiye ilişkileri için alternatif ve gerçekçi bir çerçeve oluşturulması" tavsiyesinde bulunulan raporda, Türk hükümetine radikal bir rota değişikliği çağrısında bulunuldu.

Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin başka türlü sürdürülemeyeceği vurgulandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İYİ Parti'nin ardından CHP de, BTP lideri Hüseyin Baş'ın "Beni ittifaka alın" çağrısına yanıt verdi. Bahçeli'nin "Seyircisiz oynayın" sözlerine Şenol Güneş'ten yanıt Cumartesi'yi işaretlediler! Olayların kontrolden çıktığı Fransa'da "kitlesel eylem" çağrısı Afrika'nın en zengin kadını Santos hakkında yolsuzluktan tutuklama kararı çıkarıldı.