Anasayfa
12 Temmuz 2022 ( 8 izlenme )
Reklamlar

Evde doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır? Doğal sinek kovucu tarifleri

Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan ve vücudumuzun bazı bölgelerini rahatsız eden sivrisineklerden kimyasal yöntemlere gerek kalmadan evde doğal yöntemlerle kolayca kurtulabilirsiniz. 

Geceleri can acıtan kan emici sineklerden kurtulmak isteyenler için evde doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?

Culicidae familyasına ait ve Diptych grubuna ait olan sivrisinekler genellikle uzun, ince bacaklara ve büyük dillere sahiptir. Çok sıcak yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler hem can sıkıcı hem de ısırdıkları takdirde birçok hastalığa neden olabiliyor. 

Mutfakta açık tabakların üzerine üşüşen kan emici sivrisinekler sağlıksız durumlara neden olabilir. 

Aynı zamanda uyurken sivrisineklerin çıkardığı sesler bazen çok can sıkıcı olabiliyor. Sinekler vücudun belirli kısımlarını ısırdığında herkes aynı şekilde tepki vermez. 

Bazen ısırık yerinde çok az kızarıklık olur, bazen de şişlik ve iltihap olur. Sinekleri kovmak için çeşitli kimyasal ürünler vardır. 

Bu ürünlerdeki kimyasallar hem cilde uygulandığında hem de solunduğunda çevredeki insanlara zarar verebilir.

Vücut tarafından salgılanan bazı maddeler sivrisinekleri kovmada etkilidir. Sivrisinekler için sinek önleyici losyon yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli şey, losyona sinekleri rahatsız eden kokular eklemektir.

Ayaklarıyla koku alan sinekleri rahatsız edebilecek aromatik bitkisel yağlar; 
Lavanta yağı, 
nane yağı, 
okaliptüs yağı, 
limon yağı, 
stronella yağı, 
portakal yağı, 
lavanta yağı, 
biberiye yağı ve nane yağı kullanılabilir.

Doğal sivrisinekleri nasıl kovabiliriz. İşte sizler için hazırlanan tarifimiz:


Önce boş bir sinek kovucu sprey şişesi hazırlayın.
Sprey şişesini suyla doldurun.
Daha sonra evde bulunan yaklaşık 50 damla aromatik yağı (yukarıdakilerden herhangi biri olabilir) sprey şişesine ekleyin.
Ardından şişeyi kapatın ve iyice çalkalayın.
Bir süre bekledikten sonra spreyleyip evin her yerinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde sineklerden kurtulabilirsiniz. Dilerseniz cildinize de püskürtebilirsiniz. Aynı zamanda karışımı hazırlarken birden fazla aromatik yağ kullanabilirsiniz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Haziran'da bütçe açığının yarısından fazlası Kur Korumalı Mevduat (KKM) sebebiyle gerçekleşti.! ŞEYTAN'I İMTİHANA ÇEKEN MÜMİN ABD'de Volcker şoku DİNDEN ÇIKARAN SEBEPLER