Anasayfa
28 Aralık 2020 ( 124 izlenme )
Reklamlar

Evde Mutlaka Bunu Yapın

Yale Üniversitesi’nde bağışıklık biyoloğu olan Akiko Iwasaki yaptığı bir açıklamada, “Kuru hava, havadan yayılan virüsler için açık bir güzergâh sağlıyor” diyerek evlerde nemlendirici kullanmanın korona kapma ihtimalini azaltabileceğini ifade etti.

Popüler Science’de yer alan habere göre, solunum virüsleri kışı seviyor.Bu patojenler soğukta gelişip serpiliyor ve kuru havada konaktan konağa daha kolay yolculuk ediyorlar.Yale Üniversitesi’nde bağışıklık biyoloğu olan Akiko Iwasaki yaptığı bir açıklamada, “Düşük nem barındıran dış mekandaki soğuk hava iç mekanlarda ısıtıldığı zaman, havanın bağıl nemi yüzde 20 civarına düşüyor” diyor.Bağıl nem, havada ne kadar su buharı olduğunu gösteren bir ölçüt.Bu yüzden bağıl nemin yüzde 40 olduğu bir odada hava,tutabileceği toplam nem miktarının yüzde 40’ını tutuyor.

Hava ne kadar kuru olursa, bağıl nem o kadar düşük oluyor ve virüslerin (korona virüs dahil) yayılması da o kadar kolaylaşıyor. Bu yüzden Virginia Tech Üniversitesi’nde koronavirüs bulaşı üzerinde çalışan aerosol araştırmacısı Linsey Marr, evinizde bir nemlendirici kullanmayı öneriyor.“Bir hava nemlendirici alabilir ve onu, nemi kışın yüzde 40’ın üzerinde fakat yüzde 60’ın altında tutmaya ayarlayabilirsiniz” dedi.“Virüs bu koşullar altında o kadar iyi hayatta kalamaz ve bağışıklık sisteminizin verdiği cevap da havanın kuru olduğu zamana göre daha iyi çalışır.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RTÜK CEZA KESMİŞTİ.. Esra Erol'da skandal daha 7 kişi gözaltında CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI Ünlü Türk doktor Mehmet Öz, 'Kaçış yok' dedi ve kritik 8 maddeyi sıraladı CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI.. O İLLERDE YASAKLAR KALKIYOR.