Anasayfa
10 Mart 2023 ( 2 izlenme )
Reklamlar

Fransa'da 64 Yaş Emeklilik Protestosu

Fransa'da aylardır protestolara yol açan emeklilik yaşının 62'den kademeli olarak 64'e çıkarılmasının ardından gençler de sokaklara döküldü. Eylemlere katılan bir öğrenci "Hayatım boyunca çalışıp bitkin düşmek istemiyorum" derken, bir başka öğrenci "64 çok uzak ve iç karartıcı" dedi.

Fransa'da uzun süredir protestolara neden olan emeklilik reformunun en tartışmalı maddesinin kabul edilmesinin ardından gençler de sokaklara döküldü.
Henüz çalışma hayatına başlamamış Fransız öğrenciler ve gençler, emeklilik yasasını Paris'te protesto etti.

Gençler enflasyon, iş güvensizliği, iklim değişikliği ve emeklilik yasasıyla ilgili sorunlar hakkında endişelerini dile getirdiler.

“Hayatım boyunca çalışıp bitkin düşmek istemiyorum. 15 yaşındaki Djana Farhaig, "Gençlerin geleceklerine bağlı olduklarını göstermek bizim için önemli" diyor. 

Eylemlere katılan 23 yaşındaki bir öğrenci, "64 çok uzak bir yaş ve iç karartıcı" dedi.
Fransa'da Senato, ülke genelinde kitlesel grevlere yol açan ve "emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkaracak" protesto için milyonların sokaklara döküldüğü reformun en tartışmalı maddesini kabul etti.

SENDİKALAR MACRON İLE ACİL TOPLANTI İSTEDİ

Sendikalar, söz konusu maddenin onaylanmasının ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile acil toplantı talep ettiklerini açıkladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mahir Ünal'ın "Cumhuriyet bütün düşünce kalıplarımızı yok etti" diyerek gündem olmuştu. Bakın Cumhuriyet bayramında neler söyledi Dünya Bankası'ndan dijital ödemelerin kullanımına ilişkin inceleme İmamoğlu'nun cezasının yanlış hesaplandığını dile getiren Birinci, "cezası 1 yıl 19 ay 15 gün olması lazımdı" dedi. -Kuşun Öğüdü..