Anasayfa
12 Nisan 2019 ( 4272 izlenme )
Reklamlar

*İki günde kanser h-ücrelerini ö-ldüren sebze*

ABD’deki Araştırmada, Anadolu’da Yayla Muzu Olarak Da Bilinen ‘Işgın’ Isimli Sebzenin Kanser Hücrelerinin Gelişimini Durdurduğu Ortaya Çıktı.

ABD’nin Atlanta Üniversitesi’nde Iki Aşama Hâlinde Yapılan Deneyler Fareler Üzerinde Gerçekleştirildi. Işgında Bulunan Parietin Isimli Kırmızı Pigmentler Kanser Hücrelerine Enjekte Edildi. Sadece Iki Gün Içinde Kanser Hücrelerinin Yarısının Öldüğü Görüldü. Pigmentlerin Modifiye Edilmiş Bir Çeşidinin De 
Tümörlerin Gelişimini Azalttığı Belirlendi.
Araştırmadan Çıkan Bu Bulgu Yeni Bir Kanser Ilacının Da Habercisi. Uzmanlar Işgından Yapılmış Kanser Ilacının Birkaç Yıl Içinde Kanser Tedavisinde Kullanılabileceğini Belirtiyor. Ancak Her Ne Kadar Deney Sonuçları Olumlu Olsa Da Işgının Ilaca Dönüştürülmesi Için Birçok Yeni Araştırma Yapılması Gerektiği Belirtiliyor.
Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İngiliz Daily Express gazetesinde “Işgın hayatınızı kurtarabilir ” başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu.

ANADOLU’DA SEVİLİYOR
Kuzukulağıgiller familyasından olan ışgının Latince ismi Rheum ribes. Işgın Anadolu’da ışkın, aşgın, aşkın, eşkin, eşgin, ıçgın, ıçkın, uçgun, uçkun, uşgun ve uşkun isimleriyle de biliniyor.
Doğu Anadolu bölgesinde ise yayla muzu ve dağ muzu olarak da bilinen bu sebzeye yetiştiği yöreye göre Van muzu ve Hakkâri muzu gibi isimler de veriliyor.

Işgın, Güneybatı Asya’nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yetişiyor. Tozlaşması rüzgârlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen ışgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor.
Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışgın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışgının Anadolu’da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.

İngilizlerin araştırmasına göre de, kanserli hücrelerin gelişmesini önlüyor.


Uzmanlara göre, bazı botanik bilimcilerin bilinçsizce ışkın otu toplaması, bitkinin Anadolu’da yok olma tehdidini ortaya çıkarıyor. Kanser tedavisinde etkisinin yayılmasının ardından oldukça rağbet gören ışgın, kilosu 10 liradan satışı sunuluyor.

Dunyada yüzbinlerce belki de milyonlarca kişi kanser ile mücadele ediyor. İlaç sektörü kansere karşı ilaç geliştirmek için uğraşıyor. Bu alanda her geçen gün yeni ve umutverici gelişmeler yaşanıyor. Yeni umutverici bir haber de Amerika birleşik devletlerinden geldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

-Bir Çok Hastalığın Çaresi Limondaymış- Vücutt-aki enfeksiyonu ve par-azitleri öldüren en güçlü doğal antibiy-otik. Yeni Gelin’in Derdi Hikayesi KORKUTAN PAYLAŞIM