Anasayfa
29 Temmuz 2022 ( 12 izlenme )
Reklamlar

Kılıçdaroğlu'nun yayınladığı video sonrası, Resmi Gazete'de yayınlanan ÖTV kararı yeni bir tartışmayı tetikledi.

Kılıçdaroğlu'nun yayınladığı video sonrası, Resmi Gazete'de yayınlanan ÖTV kararı yeni bir tartışmayı tetikledi.

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile Cumhurbaşkanı'na motorlu taşıtlar için özel tüketim vergisi oranlarını ve esaslarını değiştirme yetkisi verildi. Bu kararın ardından CHP'den dikkat çekici bir açıklama geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ÖTV yönetmeliğinin CHP'nin sözünden sonra geldiğini iddia ederek, "Kılıçdaroğlu gece açıklama yapıyor, ardından Erdoğan otomotiv ÖTV'si için hemen kendine yetki veriyor" dedi.

Özel Tüketim Vergileri Listesi'nin (ÖTV) uygulanmasına ilişkin genel beyannamede yapılan düzenlemeyle, Cumhurbaşkanı'nın motorlu taşıtlar için alt ve üst limit belirleme yetkilerini tanımlayan karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan düzenlemelerde “Vergi Oranı ve Yetkisi” bölümünde değişiklik yapılmıştır.

BAKANLAR KURULU'NDAN CUMHURBAŞKANI'NA YETKİ
Sonuç olarak; Cumhurbaşkanı, vergi matrahının taban ve tavanını üç katına kadar artırabilir veya sıfıra indirebilir.

CHP'NİN DİKKATİNİ ÇEKEN YORUM
Resmi Gazete'de yer alan kararın ardından ilk açıklama CHP'den geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ÖTV yönetmeliğinin CHP'nin vaadinden sonra geldiğini iddia ederek, "Kılıçdaroğlu gece açıklama yapıyor, ardından Erdoğan otomobil ötv oranları değişikliği için hemen kendisine yetki veriyor. Ülkeyi iktidarsız yöneten parti CHP'dir."

KILIÇDAROĞLU NE DEDİ?
Kılıçdaroğlu ise bu karardan önce Resmi Gazete'de yayınlanan videoda şu ifadelere yer verdi: "Otomobil ve Hafif ticari araçlarda vergileri de düşüreceğiz. Özetle, ikinci el bir arabanın parasıyla yeni bir araba satın alabilirsiniz. Şimdilik araba almayı ertelemeniz yeterli ve iktidar performansımız için biraz bekleyin. Ailenle araba kokusu olmadan araçlara bineceksin. Bu arabalar senin hakkın. Bu uygulamanın lüks araçlar için olmadığını vurgulayayım. Ben zenginden vergi alıp düşük kesimlere harcanılmasından yanayım. Bir çok ülkede çok kazanan zenginler, yoksulların ve zor durumda olanların yaşamlarının iyileştirilmesi için tüm dünyaya katkıda bulunuyorlar.

"BİZLER İKTİDAR OLANA KADAR ARABA ALMAYIN"
Saray yoksuldan aldı; Sermayedara servet verdi. O parayı fakirlere geri ödemek için lüks tüketimden vergi alınması taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim ama herkes payını ödemeli. Tekrar ediyorum: Biz iktidara gelene kadar araba almayı erteleyin. Araba almayın. Geldiğimizde ÖTV'yi halkımızın en çok talep ettiği araç segmentlerine çekeceğiz. Lüks araç alanlara da ÖTV uygulayacağız. Vergilerini de ülkelerine ödeyecekler. Otomotiv endüstrisi tarafımca rahatsız edilmemelidir. Sabırlı olmanızı istiyorum. ÖTV sorununu çözersek kayıplarını çok çabuk telafi edecekler. İşler böyle devam ederse, onlar için de yolun sonunun yakın olduğunu bilecekler. O yüzden herkes biraz sabırlı olsun" şeklinde ifadelerde bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Önde gelen ekonomiler, Türkiye'yi yatırım için radarına aldı Bazı kişilik özellikleri bunama riskiyle ilişkili Esenyurt ve Alanya en fazla konut satılan ilçeler oldu. İstanbul'da Otopark Ücreti Yüzünden Otomobiliyle Otopark Görevlisini Ezdi