Anasayfa
19 Haziran 2021 ( 2172 izlenme )
Reklamlar

Kurban Bayramında Kısıtlama Olacak mı?

Yılın ikinci dini bayramı olan Kurban Bayramı’na bir ay gibi bir süre kaldı. Kurban Bayramı’nda kısıtlama olup olmayacağını milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyor. Kurban Bayramı 20 Temmuz’da başlayacak, 23 Temmuz’da sona erecek. 13 Mayıs 2021’de başlayan ve 15 Mayıs’ta biten Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. Kısıtlama 29 Nisan Perşembe saat 19.00’da başlamış ve 17 Mayıs Pazartesi 05.00’a kadar devam etmişti. Kurban Bayramı’nda ise neler olacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bayramda sokağa çıkma yasağı gelir mi? İşte ayrıntılar…KURBAN BAYRAMINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI? BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELİR Mİ?
Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmayacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Açıklama yapıldığında haberimizde yer alacaktır.

Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bayramda sokağa çıkma yasağı gelir mi?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?
Kurban Bayramı 20-23 Temmuz tarihleri arasında kutlanacak. 19 Temmuz 2021 ise Kurban Bayramı Arifesi olarak karşımıza çıkıyor. 20 Temmuz 2021 Kurban Bayramı 1. günü, 21 Temmuz 2021 Kurban Bayramı 2. günü, 22 Temmuz 2021 ise Kurban Bayramı 3. günü olacak.

17 Haziran 2021 Perşembe itibariyle Kurban Bayramı’na 33 gün kalmıştır.

KİMLER KURBAN KESEBİLİR?
Kurban kesmek mal ile yapılan ibadetler arasında yer almaktadır. Maddi yönden gücü olmayan vatandaşlar kurban kesmek zorunda değildir. Akıl sağlığı yerinde olan, büluğa eren (ergen olan), zengin sayılacak kadar varlığı olan Müslümanlar’ın kurban kesmesi ve ihtiyaç sahiplerine dağıtması gerekir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyası olan Müslümanların kurban kesmesi gerekir. Öte yandan kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi zorunlu değildir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

YASAKLAR ÇOĞALIYOR BİR İLİMİZDE DAHA KORONAVİRÜS ALARMI VERİLDİ SAKARYA’DA UMRE DÖNÜŞÜNDE KORONAVİRÜS ŞÜPHESİ -Nazara Karşı Okunacak Muhteşem Dua-