All News
12 Aralık 2019 ( 660 izlenme )
Reklamlar

Meleklerin Yıkadığı Genç

Eshâbı kirâmdan Hanzala hazretlerinin henüz yeni evlendiği günün gecesiydi. Sevgili Peygamberimiz, eshâbını toplayarak islâma saldırmak ve yok etmek için bütün savaş hazırlıklarını tamamlayan Mekkeli müşriklere karşı harp yapılması kararını vermişlerdi. Harbe katılacak sahâbiler tek tek evinden çağırıldı. Harp haberini duyuran haberci, Hanzala nın evine uğradı. Bu karar ve resûlullah Efendimizin emri ona da ulaştı. Emri duyan Hanzala, boy abdesti alma fırsatını bulmadan Uhud a gitmek üzere hemen sahâbenin arkasından koşmaya başladı ve eshâbının arasına katıldı.Harp sona erince Müslümanlar Medine ye dönmeye başladılar. Harbe iştirak edenlerin yakınları acaba bizden geriye dönen olacak mı heyecanı içerisinde yollara sıralanmışlardı.

Bunların arasında henüz bir günlük evli olup, gece yarısı sevgili peygamberimizin emrine uyarak harbe giden ve şehitlik şerbeti içen hazreti Hanzala nın dul hanımı da vardı.Herkes büyük bir heyecanla harpten dönenlere yakınlarını soruyor, fakat hiç kimse kimseye cevap vermiyordu. Ancak sorulan soruları sevgili peygamberimiz (a.s) cevaplıyordu.En son olarak soru sorma sırası, şehit olan Hanzala nın hanımına gelmişti. Resûlullah Efendimize yaklaşarakEy! Allahın Resûlu! Hanzala nerede?Sevgili peygamberimiz cevabında:Hanzala şehit oldu , buyurdu.Bunun üzerine Hanzala nın hanımı:Yâ Resûlullah, şu anda söyleceğim bir aile sırrıdır. Sizler de biliyorsunuz ki, kocamla daha henüz ilk evlendiğimiz geceydi.Kocam Hanzala, sizin mübârek emrinize uyarak boy abdestini alamadan harbe katıldı. Bildiğiniz gibi şehit oldu. Bu sebeple, emir veriniz de kocamı bulsunlar ve yıkasınlar, dedi.Bunun üzerine sevgili peygamberimiz hüzünlü bir şekilde:Sen Hanzala için hiç merak etme! Ben Hanzala yı rahmet suları ile melekler tarafından yıkanırken gördüm, buyurdu.Lütfen daha çok kişiye ulaşması için paylaşınız.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Filistinli sağlık çalışanları, İsrail askerlerinin hastaneye baskın sırasında kendilerini dövdüğünü söyledi Osmaniye'de kardeşler arasında silahlı kavga: 2 ölü, 3 yaralı Prens William, Kate Middleton'ı aldattı mı? Söylentilerin hedefindeki Leydi Rose Hanbury konuştu Ahmet Kural ve avukat sevgilisi Çağla Gizem Çelik, dört yıllık ilişkilerini bitirme kararı aldı