Anasayfa
25 Mayıs 2022 ( 12 izlenme )
Reklamlar

Musk, Twitter'ı almaktan vaz mı geçti? part 2

Teknoloji milyarderi idaresin bu adımları karşısında kamuoyuna birtakım vaatler üzerinden seslendi. Bu süreçte öne çıkan en  önemli söz, ifade özgürlüğü oldu.
Musk'ın bir başka mühim vaadi ise Twitter'daki bot hesapları yasaklamaktı. Genellikle kripto para paylaşımları yapan bot hesapları amaç alan Musk, bunları engellemek amacıyla Twitter'a kimlik doğruluğunu sağlama sistemi getireceğini öne sürdü.
Teknoloji milyarderi ayrıca, 6 Ocak'taki ABD Kongresi baskınının sonrasında platformdan atılan eski ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik Twitter yasağını kaldıracağını ifade etti. Fakat Trump, şirket yasağı kaldırsa bile Twitter'a dönmeyi planlamadığını duyurdu.

En büyük destek Jack Dorsey'den geldi

Twitter kullanıcıları Musk'ın öneriyi karşısında ikiye bölünürken, milyarderin en büyük destekçisi eski Twitter CEO'su ve kurucusu Jack Dorsey oldu.

Platformun Wall Street'ten geri alınması lüzumluluğunu ve gerçekte kimsenin onu yönetmesini istemediğini dile getiren Dorsey, Musk'ın önerisini bu yolda mühim bir adım olarak değerlendirdi.
Parayı bulabilecek mi?

Nisan ayının sonlarına yaklaşırken Musk'ın satın alma önerisi tartışılmaya devam ediyordu. Milyarderin nakit 44 milyar doları bulup bulamayacağı da münakaşa konusuydu.

Sonunda 20 Nisan'da teknoloji milyarderi, SEC'e açıklamada bulundu ve şirketi satın alabileceğine dair ilk gerçek güvenceyi verdi. Anlaşma amacıyla 46,5 milyar dolarlık finansman sağladığını açıkladı.

Milyarder, Morgan Stanley ve başka finans kurumlarından aşağı yukarı 25,5 milyar dolarlık borç taahhüdü almıştı. Kendi şahsi servetinden de aşağı yukarı 21 milyar dolar koymuştu.

Tesla payları çakılıyor

Bundan aşağı yukarı bir hafta sonra Musk'ın aşağı yukarı 4 milyar dolarlık Tesla hissesi satması gündeme oturdu. SEC belgelerine göre Musk payları 2627 Nisan'da satmıştı.

Musk daha sonra Twitter'dan açıklama yaparak ""Bugünden sonra daha çok Tesla satmayı planlamıyorum" dedi.

Fakat 26 Nisan'da Tesla yüzde 12'yle Eylül 2020'den beri en büyük düşüşü kaydetti.

Twitter anlaşması kabul ediliyor

Musk ve Twitter idaresi sonucunda 25 Nisan'da, 44 milyar dolara Twitter'ı satış anlaşmasını yaptı.

Öte yandan son imzaların atılması ve Musk'ın şirketi devralması amacıyla 36 ay gerektiği bildirildi. SEC belgelerine göre uzlaşmadan vazgeçen tarafın 1 milyar dolar tazminat vermesi kararı da alındı.

Ayrıca anlaşmanın 24 Ekim'e kadar sonuçlanmaması durumunda tarafların çekilebileceği ifade edildi. Öte yandan lüzumlu resmi izinlerin bu tarihe kadar çıkmaması durumunda, tarafların imza amacıyla zamanı 6 ay daha uzatabileceği belirtildi.

Bu arada Musk, Tesla paylarının büyük bir bölümünü satmadan Twitter'ı satın alamadığı amacıyla mayıs başında üçüncü kişilerden 6,25 milyar dolarlık yatırım aldı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeşil zeytinin pek çok faydası vardır. Her gün yerseniz ne olur? Ankara'da bazı yollar trafiğe kapatılacak Kim Milyoner Olmak İster'de Görülmemiş Soru! Kenan İmirzalıoğlu ekrana bakarken kahkahayı patlattı Murat Boz'dan Tuba Büyüküstün'e: İyi ki doğdun!