Anasayfa
30 Ağustos 2022 ( 12 izlenme )
Reklamlar

Obezitenin Nedenleri ve Sonuçları

Obezite, tüm dünyada giderek artan önemli ve kronik bir halk sağlığı sorunudur. Günümüzde ofiste ve evde geçirdikleri zamanın artması ve öğünlerle birlikte sağlıklı besinler yerine hızlı atıştırmalıkların tüketilmesi nedeniyle obez olarak tanımlanan kişilerin sayısında ciddi bir artış görülmektedir. 
Obezite nedir?
Olması gerekenden daha fazla yağ kütlesine sahip olmak anlamına gelen obezite, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Önlemler alınmadığı takdirde obezite, kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Obezitenin nedenleri nelerdir?
Obezitenin nedenleri denilince akla ilk gelen sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıklarıdır. Ayrıca obezitenin endokrin sistem hastalıklarından ruhsal bozukluklara kadar birçok nedeni olabilir. Obezitenin nedenlerini bilmek de obeziteyi önlemek için çok önemlidir.
Obezitenin sonuçları
Bilimsel araştırmalara göre, çoğu kronik hastalık aşırı kilo ve obeziteden kaynaklanmaktadır. Fazla kilolu olmanın sonuçları denilince akla ilk olarak kalp ve damar hastalıkları gelir. Bunun dışında obezite, üreme sorunlarından akciğer hastalıklarına kadar birçok hastalığın nedeni olabilir.

Obezite tedavisi nasıl yapılır?
Obezite ciddi bir sağlık sorunu haline gelmeden önce ele alınması gereken bir sağlık sorunudur. Obezite ile mücadelede ilk kural beslenme ve yaşam tarzı değişikliğidir. 

Ancak bu değişiklikleri yapmak her hasta için kolay değildir. Bu nedenle obeziteye bağlı kronik hastalıkları olan veya obezite sorunundan hızlı bir şekilde kurtulmak isteyen hastalara obezite cerrahisi önerilmektedir. 

Bu hastalarda tüp mide, gastrik bypass, mide balonu gibi bariatrik cerrahi yöntemlerin kullanılması doktorların uygun görmesi halinde daha doğru olacaktır. Hastanelerde obezite tanı ve tedavi hizmetleri yapılmaktadır. Bu tip şikayetleriniz varsa mutlaka bir doktora gözükmenizde fayda vardır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Doğum günü partisine pelerinle gelen şarkıcı Doja Cat, arabaya binerken elbisesinin düğmeleri açıldı Misafir odası, Misafir Takımı… 35 yıl önce ABD'den Turgut Özal'a gönderilen gizli mektup açıldı! İçerikte 5 özel istek bulunmaktadır. Erdoğan'ın yeni başörtüsü önerisi: Kılıçdaroğlu eğer samimiysen anayasal düzeyde çözelim