Anasayfa
22 Haziran 2022 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Ruble 7 senenin en üst seviyesini gördü

Ruble, ülkenin dışsatım rekabet gücünü ve devlet finansmanını baltalayabileceğinden Rusya Merkez Bankası'nı kaygılandıran başladığı rallisini sürdürerek Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek civara ulaştı.

Ülkenin para birimi yüzde 1,7 yükselişle 55,44 dolara karşılık gelir iken bu sene dolar karşısında yüzde 35 değer kazanırken rezerv para karşısında en çok artan para birimi oldu.

Rusya’nın birinci Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov otoritelerin ruble kurunun belirli bir civarda tutulmasını hedeflemeyi ve ekonomik büyümeyi öncelik durumuna getirmeyi değerlendirdiğini açıkladı. Belousov, en uygun kur düzeyi amacıyla bir doların 7080 rubleye karşılık gelmesi gerekliliğini sözlerine ekledi.

Ancak analistler otoritelerin ellerinde ruble kuruna araya girmek etmek amacıyla etkili bir vasıta olmadığını belirtiyorlar. Locko Bank Ekonomisti Dmitry Poleyov’a göre turistlara varlık satışı politik olarak imkânsız gibi görünüyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana ruble çok dalgalı bir seyri izliyordu. Savaş, ABD ve Avrupa’nın Rusya’yı uluslararası finans sisteminde izole etmesi ardından dolarruble kurunda ilk olarak bir çöküşü tetikleyerek 10 Mart tarihinde rekor düşük düzey olan 121,52 rubleye gerilemesine sebep olmuştu.

Ancak Moskova'nın dışsatımcılara mecburi Döviz satışları getirmesi ve birtakım enerji ürünleri alıcılarının ruble cinsinden ödeme yapmasını istemesinden sonra, para birimi yönünü tersine çevirdi ve yüzde 118'lik bir ralli gerçekleştirdi.

Bu, Rusya'nın döviz krizini atlatmasına yardımcı olurken, mahalli para birimi cinsinden dışsatım gelirlerini düşürdüğü ve ülkenin mallarını yurtdışında daha pahalı duruma getirdiği amacıyla merkez bankası amacıyla bir kaygı durumuna geldi. Banka buna bir dizi gevşeme önlemi ile cevap verdi.

Yine de kur kazançları devam etti ve tüccarların sermaye kontrollerinde daha kapsamlı bir gevşeme ve tüketici talebini ve ekonomik büyümeyi canlandıracak önlemlere dair beklentilerin artmasını sağladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Petek Dinçöz Mini Elbisesi İle Dikkat Çekti İrem Derici: Ben hep zengindim! Kilo nasıl verilir? FATMA GİRİKİN VELİAHTI