Anasayfa
30 Mart 2021 ( 3030 izlenme )
Reklamlar

Sağlık Bakanlığından ACİL DURUM UYARISI! Evinizde Varsa Hemen Atın!

Sağlık Bakanlığı hemen hemen her evde bulunan ve çocukların vazgeçilmesi hakkında kırmızı alarm verdi ve aileleri uyardı. Bakanlık yapmış olduğu açıklamada, her evde bulunan ürün hakkında ö-lümcül u-yarı yaptı ve kesinlikle kullanılmaması gerekli olduğunu ve evlerinde var ise a-cilen atılması gerekli olduğu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, basına yansıyan haberler dolayısı ile söz konusu ürünle alakalı olarak derhal harekete geçilerek inceleme başlatıldığı belirtildi. Ürünle alakalı olarak 2 farklı tedarik biçimi olduğu ifade edilen açıklamada, ürünün üreticiler tarafından üretilip nihai hali ile tüketiciye sunulduğu gibi içeriğinde bulunan maddelerin iyide temin edilip, evde profesyonel olmayan eller tarafından da hazırlanabildiği bilgisine yer verildi. Basına yansıyan haberlere konu olan ürünlerin piyasaya arz edilen nihai ürün olmadığına ve kimyasal maddeler kullanılarak tüketici tarafından evde üretildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
ÇOCUKLAR İÇİN T-HLİKE ” Boraks isimli m-adde sağlıktan temizliğe günlük yaşamda karışım olarak pek çok üründe kullanılıyor. Diğer taraftan, ‘slime’ yapımında da kullanılacak olan bu m-addenin; özellikle çocuklar tarafından toz halindeyken solunması, gözle ve ciltle teması sağlık açısından t-hlike oluşturmaktadır. Konuya i-lişkin teknik bilgisi olmayan kişilerin, ‘slime’ yapımı aşamasında söz konusu kimyasal m-ddeyle uzun süre temasının kontrol edilememesi çok büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.


Bu kapsamda; çocukları cezbedici nitelikte olan bu ürünün, iyide evde hazırlanması birtakım rizikolar içermektedir. Bunun yerine uygunluk değerlendirme işlemleri yapılmış, gerekli testlerden geçmiş, üstünde uyarı işaretleri bulunduran, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği hükümlerine uygun biçimde piyasaya arz edilmiş ürünlerin tercih edilmesinin bu rizikolari ortadan kaldıracağı düşünülmektedir.”

AMBALAJLI ÜRÜNLERDE U-YGUNSUZLUĞA RASTLANMADI Açıklamada, basında yer alan haberler üzerine ambalajlı ürünlerden alınan numunelere uygulanmakta olan testler sonucunda uygunsuzluğa rastlanmadığı belirtildi. Ürünlerin toplam k-rşun-kadmiyum, ağır metaller, fitalat, aril amin açısından incelendiği vu-rgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri rizikolarin ortadan kaldırılması noktasında bakanlık olarak gerekli adımları atmakta ve denetimler yapmaktayız. Bunun beraberinde tüketicilerimizin de ürün satın alırken dikkat etmeleri gerekli olan hususlar bulunur.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? – Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir … . RESMEN FACİA! ÇOK SAYIDA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ! Mazhar Alanson'dan Özkan Uğur açıklaması Milyonlarca vatandaşın beklediği sonunda oluyor